Dvaadvacáté ohlédnutí za Janskými Lázněmi

Ani se nechce věřit tomu, kolik turnajů v lázeňském městečku bylo v květnových, zářijových a říjnových dnech sehráno. Pisatel těchto řádků jich sehrál dvaadvacet, ale pochopitelně nehrál všechny. Ve dnech 25. - 28. 9. 2020 se poprvé hráli čtyři turnaje.

V nejdůležitějším rapidu hrálo 20 účastníků. Vítězem se stal FM Tomáš Vojta (Spartak Vlašim, Elo 2360) s 10 body z 11 partií. Na 2. místě skončil Jan Soural (TJ Pankrác, Elo 2105) s 9,5 body a na 3. místě senzačně Milan Borůvka (Jiskra Jaroměř, Elo 1822) s 8 body. Milan hrál v životní formě. Několikrát dokázal skvělými obraty otočit průběh partie. Neporazil ho ani vítězný Vojta, se kterým vtipně přešel do koncovky, kdy  soupeři zůstal krajní pěšec a „falešný“ střelec. Miroslav Martinovský nehrál vyloženě špatně, ale přestože dobře ví, že časové tísně jsou jeho velký problém, prohrával na čas jak na běžícím pásu. Až 15. místo s 5 body (bez jediné remízy) je neúspěch. Startovní pole bylo hodně vyrovnané, o čem svědčí to, že kamarád Pavel Peníška s 5,5 body obsadil solidní 8. místo.
Ještě ve stručnosti k dalším turnajům. Ve „fišerkách“ , hraných na 7 kol za účasti 21 hráčů, bylo pořadí medailistů: Vojta 6,5 - Soural 6 - Šmíd 5. Hned za nimi se s 5 body umístil opět dobře hrající Milan Borůvka. Druhý zástupce našeho oddílu Martinovský získal po průměrném výkonu 4 body.
V „bleskovkách“ bylo účastníků nejvíce, celkem 23. Hrálo se na 11 kol a medailové pořadí bylo následující: Vojta 11 – Soural 8 – Tkadleček také 8. Tento turnaj hráli čtyři hráči Jiskry Jaroměř. Nejvíce bodů získal Milan Borůvka 7,5b, Petr Staněk 6b, Miroslav Halamka a Miroslav Martinovský 5b. Také zde ukázal Milan vynikající formu, Petr střídal pěkné partie se slabšími a z Mirků byl daleko spokojenější Halamka, který příjemně překvapil.
Poprvé byly zařazeny v turnaji České šachy, na které se přijel podívat vynálezce této hry Petr Doubek. Hrálo se na 7 kol a přesvědčivým vítězem se stal za Jaroměř hostující IM Pavel Čech s plným počtem bodů. Na dalších medailových místech skončili Jarda Šmíd a Petr Staněk s 5 body. Pavel i Petr skvěle reprezentovali náš oddíl. Dobře si vedl Milan Borůvka se ziskem 4 bodů a Mirek Halamka s 3 body. Martinovský se naučil pravidla těsně před turnajem a tak byl ziskem 2,5 bodu spokojen. Turnaje v Českém šachu se zúčastnilo 16 hráčů, což je nejvíce v jeho krátké historii. Zatímco „fišerky“ mají s normální šachovou hrou hodně společného, České šachy jsou něco úplně jiného.
 
Nakonec došlo k sečítání všech bodů a v případě rovnosti rozhodl rapid. Celkovým vítězem a držitelem poháru do příštího roku se stal Tomáš Vojta s 31,5 body (10+6,5+11+4) před Janem Souralem s 27,5 body (9,5+6+8+4). Skvělé 3. místo vybojoval Milan Borůvka s 24,5 body (8+5+7,5+4). Miroslav Martinovský obsadil 10. místo se ziskem 16,5 bodu (5+4+5+2,5). Je třeba říct, že někteří hráči nehráli všechny turnaje. Umístění jaroměřských hráčů se školním hodnocením můžeme ocenit jako 1 pro Milana Borůvku a 4 pro Miroslava Martinovského. Když z toho spočítáme průměr, tak  náš oddíl dopadla slušně. Počasí se nevydařilo, často pršelo. Dobrou náladu nám to však nepokazilo. S Milanem jsme stihli i fotbal v Jaroměři. Horší je bohužel to, že se mohlo jednat o opravdu poslední turnaj na Protěži. Snad jednání Vladimíra Chalupeckého s majitelem penzionu Protěž, které se konalo den po skončení turnaje, ještě přineslo naději. Jinak by příští turnaje byly sehrány na Siréně, nebo někde jinde. A to by bylo cenově na jiné úrovni. Poděkování patří celému personálu, který připravil jídlo a ubytování, Vladimíru Chalupeckému, Jaroslavu Šmídovi a Milanu Borůvkovi. Snad nás Covid19 nezničí a v příštích letech se v Janských Lázních znovu ve zdraví sejdeme! Autor fotografií je ředitel turnaje Jaroslav Šmíd.
Pořadí turnajů: Rapid, Fischer, Blesk, České šachy
Článek: Vlašim
 
Miroslav Martinovský