Z šachového festivalu Czech Open v Pardubicích

Netradičně v podzimním termínu od 17. do 28. 9. proběhl v Kongresovém centru Ideon v Pardubicích mezinárodní festival šachu a her CZECH OPEN 2020. Hráči našeho oddílu se zúčastnili několika festivalových akcí.
 
MČR družstev
Šachový festival každoročně otevírá turnaj družstev, hraný jako MČR. Letos se na startu sešlo 53 týmů. TJ Jiskra Jaroměř byla nasazená jako 33. Družstvo tvořili Tomáš Prouza (kapitán), Luboš Hubka, Radka Staňková, Radim Borůvka, Honza Kuneš a Pavel FriedrichTurnajem vás provede kromě mě také prostřednictvím autentických postřehů kapitán Tomáš Prouza (Tom).
Komentáře ke svým partiím přidal také Radim Borůvka ().
 
Tradičně první kolo zahajujeme se silným soupeřem.  K partiím si bohužel nic nepamatuji, ale k celkovému výsledku mohu říct, že jsme soupeře dost potrápili. Třetí a čtvrtá deska splnili úkol. Z druhé desky si pamatuji, že soupeř Radku zatlačil a vykřesal z toho nakonec bod. Poslední jsem dohrával já (kapitán), poslední i v sále smile a bohužel jsem po značné výhodě získané kvality nechal výhru utéci a po 83 tazích, soupeři, který se bránil jako lev, přijal nabídku remízy (Tom).
V úvodním kole nás čekal tým Kolešovic. Zápas to nebyl vůbec jednoznačný. I když soupeř vynechal první GM desku, tak byli stále favorité. Šance měl především Tomáš, který sehrál nejdelší partii v sále, končila až po 21h. Kolem se střídali nervózní pořadatelé a diváci. Soupeři prý patřili ke sponzorům. Mezi tím mi Vojta Plát stihl vylíčit své zážitky z turnaje na Krétě, jak se Finěk připravuje na soupeře a co se stalo na Slovensku v extralize...
 
V druhém kole jsme dostali jako již tradičně našeho oblíbeného soupeře – Letuška. Rozdali jsme si úkoly a plnili je dle plánu. První myslím skončil Honza a zapisuje bod. Pak nastala strategická chvilka pro náš tým, kterou započala soupeřka Radima s nabídkou remízy – bylo zamítnuto kapitánem. Museli jsme počkat, až dojde ke smíru na první desce, kde jsem jako gentleman nabídl remízu (stejně jako minulý rok), soupeřka však chce hrát dále a vstupujeme do věžové koncovky, kterou nakonec Anna Marie (účastnice MČR žen 2020) nehrála úplně přesně a byla pika méně, nicméně jsem ji nabídl poslední nabídku remízy – jinak odejde s nulou. Nabídku ráda přijala, poté bylo uděleno svolení Radimovi k přijetí remízy, což se také naplnilo. Poslední dohrávala Radka se Zuzkou. Zuzka vypadala, že jako hraje na výhru, pak zase neee, no moc jsem se v tom nevyznal a šel si dát nějaké to kafe. Po chvíli se ženy domluvily na smíru. Tento zápas hodnotím jako strategicky velmi dobře zahraný! (Tom)
Příprava na další kolo prošpikovaná vším možným kromě šachu probíhala v Cross Cafe. Měli pohodlné křesílka, dobré kafe, dorty a nedobrou limonádu, kterou prý Honza ani nedopil. 
 
Ve třetím kole opět silný soupeř. Opět mohu hodnotit jen výsledky 3. a 4. deska splnily úkol. Radka po tuhém boji odchází s nulou. S partií na první desce mám morální problém, vypadalo to na krásnou remízu, ale bohužel soupeř chtěl hodné vyhrát a po 76. tazích se mu to i povedlo, pokáral jsem se (kapitán) a jdeme dál, zase zavírám sál (Tom).
Když jsem odpoledne přijel pro družstvo, tak jsme již prohrávali. Tomáš se snažil ještě něco vymyslet, ale nešlo to.
 
Řekl bych o něco slabší soupeř než my, nicméně musíme to dokázat. Opět musím pochválit desku 3 a 4 – zejména Pavel hrál dobře a věžovku zahrál zkušeně ke smíru (taky měl fanynku). Radce se v turnaji moc nedařilo a z boje odešla bez bodu. Jelikož jsme prohrávali 2-1, bylo potřeba vznést trochu napětí a rizika do partie viz. diagram a přišlo 15….Vxd3, SF 11 rázem +2,3 pro soupeře, ale je to jen člověk smile, po pár tazích došlo k vyrovnání hry, nicméně člověk jsem byl i já a nepřesnost přišla také,  nastala pozice viz. diagram. Cíl byl jasný – vyhrát zdánlivě remízovou pozici a tak se stalo v 72. tahu. Zápas tedy 2:2. (Tom)
 
 
 
V pátém kole jsme dostali Brněnský Duras s jádrem z Hradce Králové (sourozenci Tajovští). Partie jsem bohužel neviděl, nicméně je vidět, že 3 a 4 deska nás překvapily a odešli jsme bez bodu. Dohrávala Radka a kapitán. U Radky, jak je dobrým zvykem je partie otevřená z obou stran laughingtak po různých zápletkách a chybičkách si hráči rozdělili bod. Opět poslední dohrával kapitán, sice o nic už nešlo za stavu 0.5 – 2.5 pro soupeře, ale přišel jsem si přece zahrát! Pozici, kde mi SF ukazuje +8 si nechám pro sebe (opět jsem se pokáral, přímo vynadal!), za pěkný výkon v časovce, kde jsme oba byli, lze lehce vyzdvihnout soupeře, který postavil pěknou síť pro věčný šach viz, diagram - za moji malé pomoci, kdy jsem podcenil situaci frown (Tom).
Radce se podle jejích slov v tomto turnaji nedaří vůbec nic.
 
 
Kapitán nepřítomen. Pardubice nás přehráli, jdeme dál (Tom).
Já jsem ale přítomen byl (řidič, fotograf, kustod). Tradičně nejméně oblíbené kolo. Kdo by chtěl také hrát v neděli už v 8h ráno. Lubošův soupeř zvolil překvapivé zahájení 1.g4 a povedlo se mu zvítězit přímo z výkopu. Pavel ve složité střední hře přehlédl taktiku v centru, Honza remizoval tak rychle, že jsem průběh vůbec nepostřehl. Radim si svou závěrečnou partii užíval do zajímavé koncovky, bohužel taky jen remíza. Po partii jsme šli do nedaleké irské hospůdky na oběd a probrat strategii na poslední kolo. Shodli jsme se, že v posledním kole musíme zvítězit!
 
Kapitán přítomen (bohužel). Ač se zdálo, že nebude problém s vítězstvím tak opak byl pravdou. Rychle skončil Pavel, vysekl soupeře a šel na kafe se svoji slečnou. Potom jsme se trápili, ale zkušenosti zvítězily a přehráváme soupeře 3:1. Bod daroval kapitán, asi špatná konstelace hvězd (Tom).
Po boji jsme nakonec šťastně zvítězili. Pavel svého soupeře úplně přejel, Radka si počkala na chybu a Luboš prokázal pevnější nervy než soupeř. Tom hrál násilně na výhru v pozici, kde měl maximálně remízu.
 
Nejlepší turnaj (až na poslední kolo) odehrál Tomáš Prouza. V partiích přehrával hráče s ratingem přes 2000. Jedničku za výkon zaslouží také Pavel Friedrich, kterému se dařilo bodovat se zkušenějšími soupeři. Výkon ostatních je slovy učitele mezi 2 a 3. Každopádně 30. příčka na MČR nezní tak špatně, ale příští rok máme určitě co zlepšovat.
Za tým Zikuda Turnov A, celkově 2. v pořadí, hrál náš kamarád IM Pavel Čech 1b/2.
 
Open turnaj v rapidu
Dalším úspěšným zástupcem našeho oddílu byla Stela Archlebová. Hrála mezinárodně obsazený turnaj v rapidu v konkurenci 80 hráčů. O síle turnaje svědčí 6 GM vč. takových jmen jako Láznička, Babula nebo Plát. Stela se v náročné konkurenci rozhodně neztratila když vybojovala 2,5b/9 a ve výsledkové listině přesně potvrdila své nasazení.
 
České šachy
Jaroměř měla v Pardubicích také zastoupení v oblasti dalších deskových her. Zde inovátor a vynálezce nových her Petr Doubek propagoval svou poslední hru České šachy. Akce se účastnil i stávající Mistr světa IM Pavel Čech a hru si vyzkoušelo několik desítek zájemců z ČR i ze zahraničí.
 
Pořadí MČR, rapid, moje foto, web turnaje (výsledky, foto pořadatele, partie, video)
 
Petr Staněk, Tomáš Prouza a Radim Borůvka