Krajský přebor mládeže v Trutnově

O víkendu 30. 4. a 1. 5. 2016 proběhl za krásného počasí na ZŠ kpt. Jaroše při účasti 72 šachistů Krajský přebor mládeže ve všech věkových kategoriích od 10 do 20 let. Po úvodních slovech starosty Trutnova se rozběhly urputné boje na 64 polích. Náš oddíl TJ Jiskra Jaroměř a kroužek pod DDM Klíč reprezentovalo jedenáct nejlepších žáků ve všech kategoriích. Pro většinu našich talentů to byl nejnáročnější turnaj sezóny.

V turnaji nejmladší kategorie HD10, který se hrál jen v sobotu na 6 kol tempem 2x30 minut na partii, jsme měli dva zástupce. David Lesák nastoupil oslabený po delší nemoci. Po skvělém rozjezdu 2/2 si myslel na jednu z medailí. Z dalších tří vyhraných partií však uhrál jen půlku a po výhře v posledním kole obsadil s 3,5 body 7. příčku. Mariana Uhlířová získala po bojovém výkonu 2 body, když se jí povedla partie - porazila Pecha z Lipek a skončila mezi dívkami těsně čtvrtá.

Od kategorie HD12 se hrálo také 6 kol, ale partie byly delší 2x30 min + 30s na tah se zápisem, zápočtem na národní elo. Navíc se kromě cen, pohárů a medailí bojovalo o postup na podzimní MČech v Harrachově. Velkou pochvalu si zaslouží Honza Špůr. Získal v prvním kole 1 bod. V dalších kolech se nevzdal a statečně bojoval až do posledního kola. Nabral spoustu zkušeností v partiích s těžkými soupeři a určitě se to pozitivně projeví na jeho dalších šachových výkonech. Bronzová medaile za třetí místo mezi dívkami zacinkala na krku Šárky Marxové. Ta vybojovala 2,5 bodu, když porazila tradičního soupeře Vestfála z Ortexu nebo remizovala s druhým v pořadí Gloserem (Lípa).

Kvalitní soupeři byli také v další kategorii H14. Už v prvním kole se Tondovi Korityákovi (2 b.) povedlo překvapení dne, když dokázal v úvodním kole pěkně zdolat prvního nasazeného Zdechovského (1727, Třebechovice). Další den přidal ještě jeden bod a se svou premiérou na KP může být spokojen. Předváděl bojovné partie, ale soupeři jej trestali za každou chybu. Pěkný turnaj sehrál také Pavel Friedrich. Uhrál proti soupeřům 3 body s výkonem na úrovni 3. VT. Soupeře přehrával především v taktice. Nejúspěšnější z celé výpravy byl Adam Holda. S výkonem 1330 elo a ziskem 3,5 bodu se umístil na 5. příčce. Oproti nasazení si polepšil o 7 míst. Do posledního kola bojoval o medaile. Na jeho partiích je vidět obrovské zlepšení. V pátém kole porazil Cibulku (1345, Hronov). V posledním kole ho čekal na první šachovnici vítězný Fojt (1582, Jičín). Adam bohužel partii prohrál, čímž se připravil o medaili, ale i o postup na MČech. Má však před sebou ještě spoustu turnajů, takže pevně věřím, že příště zabojuje a umístí se co nejblíže zlaté medaili.

V turnaji HD16 jsme měli dva zástupce. Vojta Jirka se 2 body i Mirek Vašata2,5 b skončili přesně podle svého nasazení. Vojta se postupně rozehrával a v pátém kole pěkně zdolal v miniaturce Tomanicu (Hostinné). Získané zkušenosti určitě zúročí v dalších šachových bitvách. Mirek hrál pěkné ambiciózní šachy, dostával se do zajímavých pozic, ale často nenašel správný plán hry a kazil dobře rozehrané pozice. Spokojen může být s výkonem 1230, téměř všichni jeho soupeři měli elo přes 1500, pěkně porazil Kratochvílovou (Ortex). Velké rezervy má v koncovkách, v propočtu variant a v hospodařením s časem. Na všechno existuje jednoduchý návod – trénink nejenom na kroužku + hraní vážných partií = zlepšení.

V nejstarší kategorii HD18-20 hráli premiérově Alois Martínek 2,5 bodu a Karel Chalupa 1,5 bodu. Remizovali ve druhém kole ve vzájemné partii, když se Lojza v prohrané pozici zachránil věčným šachem. Karel se zlepšuje turnaj od turnaje. Výsledkově to tentokrát nebylo nic moc, ale v partiích stál vždy dlouho vyrovnaně a kazil až v závěru v časových tísních. Velmi se mu povedla partie s Jakubem Vítem (1791, Sokol HK), když odmítl remízu opakováním tahů a odvážně bojoval dál. V posledním kole zazmatkoval ve vyhrané pozici s Pickem (Slávia HK). Lojza se z úplného začátečníka zlepšil za půl roku min. o třídu a je vidět, že ho šachy opravdu chytly.

Na závěr dostali všichni ceny, nikdo z výpravy nezůstal bez bodu, stihly jsme dřívější vlak a pozitivní je také to, že hráči mohou hrát ve stejné kategorii i příští rok. Turnaj proběhl pod taktovkou zkušeného hlavního rozhodčího pana Johna, kterému pomáhali pořadatelé Šafařík a Bydelský. Další turnaj pro mládež bude 15. 5. Vomáčkův memoriál na DDM Klíč v Jaroměři - Josefově.