Východočeský pohár v Pardubicích

V sobotu 13. 4. 2024 čekalo naše žákovská A družstvo závěrečné dvojkolo Východočeského poháru. První dvě kola této nadstavbové soutěže jsme odehráli 3. 2. v Rychnově n/K. Hrálo se v reprezentativním prostoru sálu Jana Kašpara na Krajském úřadě v Pardubicích. Příjezd a parkování bylo tentokrát trochu komplikované, protože se v ulicích kolem hrací místnosti konal půlmaraton. Navíc se pořadatelé trefili do termínu přijímaček na střední školy, tak nám v sestavě chyběli Šimon s Matyášem. Hrálo se tempem 2 x 40 minut + 30 s na tah.
 
Nejprve nás čekal tým Železné hory C. Jako první prohrál Kryštof, když nepotrestal soupeřovo pochybení v zahájení a naopak sám ztratil několik temp.
Nepovedený tah a4 a po b4 ústup jezdcem na b1 využil soupeř po Je4 otevření pozice a útoku na krále. Rychle srovnala po pěkném výkonu Stela, když soupeře zaskočila povedeným taktickým úderem.
V pozici vzal černý chybně na e5 a po Jdxb5 se marně snažil až do dušeného matu. Do vedení nás dostal ve velké formě hrající Vojta a ve věžové koncovce Tobiáš. Vincenc stál sice celou dobu na prohru, ale dokázal svou bojovností vykřesat naději v podobě remízové věžovky. Tu ale nesehrál dobře.
Zde správně šachoval Vh7+ a Vh6 ale potom vzal pěšce na d6 věží místo králem, přišlo Vd3+ a bylo po remíze.
Rozhodující 4 bod přidala Iva, když v časovce realizovala s přehledem figuru navíc.
 
 
Protože zvítězila i Lípa, tak nás v posledním kole čekal souboj o medaile s favorizovaným družstvem Železné hory B, vítězem celého Východočeského poháru. Soupeř byl v tabulce průběžně před námi, v sestavě měl na pěti šachovnicích ratingovou převahu a zkušenosti několik ligových hráčů. Rychle prohrála Eva, když se soupeřem nechala strhnout k rychlé hře. Naopak takticky na výši byla Stela, které se povedl pěkný útok. Kryštof tentokrát neměl svůj den a opět doplatil na taktiku. Asi se viděl na koloběžce jako účastník půlmaratonu. Iva vybojovala pěšce a ve věžovce hledala výhru tak dlouho, až jí spadl čas. Tobiáš měl našlápnuto k další výhře, ale taktiku Vxb5 se ziskem figury viděl až o tah později.
Zahrál b6? a partie skončila za cca 20 tahů smírem ve vyrovnané zablokované pozici. V poslední zvítězil Vojta, když v koncovce využil výhody dvojice lehkých figur a několika pěšců proti věži. Škoda, celková remíza, která nám utekla o 0,5 bodu skóre, by znamenala bronzovou medaili.
 
Všechny naše hráče a hráčky bych chtěl pochválit za bojovný výkon. Všechny naše zápasy trvaly nejdéle a do posledních partií byla ve hře medaile. Náš oddíl skvěle reprezentovali: Stela Arclebová, Šimon Krása, Vojta Janeček, Kryštof Balcar, Tobiáš Raule, Vincenc Linhart, Iva Archlebová a Eva Arclebová. Celková 4. příčka je pro Jaroměř historickým úspěchem.
 
Petr Staněk