Východočeský pohár v Rychnově n/K

Naše žákovské A družstvo se probojovalo z prvního místa KPŽD do Východočeského poháru. Jedná se o nadstavbovou soutěž, kam postupují čtyři nejlepší týmy z Královehradeckého a Pardubického kraje. Soutěž jsme nepodcenili a nastoupili jsme k oběma duelům 3. 2. 2024 v Rychnově n/K v základní sestavě.
 
V prvním kole jsme narazili na tým z Hlinska. Žáci se do sebe pustili pěkně zostra už od prvních tahů. Nejdříve dohrál Kryštof. Bohužel si nepohlídal bod f7 a brzy přišel o materiál. O vyrovnání se postarala Stela. V pečlivě vedené partii soupeře přehrála a nakonec dala po zásluze mat. Do vedení nás dostal Vincenc. V zahájení vybojoval pěšce, potom získal po vidličce kvalitu a výhodu uplatnil v pěkně vedené koncovce. Šimon stál na výhru s věží a figurou navíc, ale stačil jediný neopatrný ústup Kf6?? a vlezl soupeři do matu. Na výhru bohatě stačilo Kh8 nebo i Dxf5.
Místo jasné jedničky jsme si připsali nulu. Pěknou partii v netradiční Francii sehrál Tobiáš. Ve střední hře dal vidle a skončil v koncovce s figurou navíc, kterou postupně realizoval. Jako poslední dohrával Vojta. Po hromadných výměnách přešli do pěšcové koncovky, kde soupeř chybně ustoupil. S minutou na hodinách Vojta nenašel postup krále na dámské křídlo.
Místo toho se vydal na královské aby si oba postavili dámu. Díky tomu se partie protáhla asi o hodinu, soupeři popsali tři partiáře a nakonec z toho byla opět remízová pěšcovka. Těsná výhra 3,5-2,5 nás povzbudila do dalšího kola, kde nás čekalo utkání s dosud nejlepším týmem Lanškounem B.
 
 
Druhý zápas měli soupeři pod kontrolou. Stela neměla špatnou pozici, ale ve výměnách se někde přepočítala a skončila bez figury. Vincenc v zahájení přehlédl materiál, potom ale po chybě soupeřky využil taktiku a partii díky oběti střelce na h2 otočil. Koncovku s kvalitou navíc sehrál přesně. Šimon hrubě podcenil silu soupeřových figur a po vidličce zůstal bez věže. Druhý bod přidal Tobiáš, když sice po zahájení stál všelijak, potom ale využil chyby soupeře, který se pustil do neuváženého útoku a zůstal bez figury. Vojta se dostal do remízové pěšcovky, ale na výhru se to hrát nedalo. Kryštof podcenil taktiku, přišel o koně na c3. Potom bojoval ještě nějakých 30 tahů, ale zkušená soupeřka si bod vzít nenechala a partii zakončila pěkným matem.
Těsná prohra 2,5-3,5, mj. první v sezóně, navíc se zkušeným týmem nás nemusí mrzet. Soupeři hráli prostě lépe. Sehráli jsme dlouhé náročné partie a získali plno zkušeností do příštích bojů v 1. lize mládeže.
 
Průběžně jsme na krásné 3. příčce (započítávají se naše zápasy z KPŽD). Ve Východočeském poháru nás čekají ještě dva zápasy 13. 4. v Pardubicích. Nastoupí proti nám Železné hory B a C.
 
Petr Staněk