Jaroměř druhá na KP v rapidu družstev

V neděli 14. 5. 2023 se v Třebechovicích pod Orebem konal Krajský přebor družstev v rapid šachu. Celkem 10 týmů se spolu utkalo systémem každý s každým tempem 2 x 10 minut + 5 s na tah. Turnaj bezchybně řídili Marek Krása a Jan Slavík z pořádajícího oddílu. Jiskru Jaroměř reprezentovala tři družstva.
Po boji obsadilo A družstvo 2. příčku, když rozhodovalo až 1,5b skóre. Sestava byla následující: na 1. šachovnici hrál IM Pavel Čech, který dosáhl 8,5 bodů z 9 možných. Pavel je svou hráčskou silou někde jinde, než zbytek startovního pole. Jeho precizní strategie a bezchybné výkony přispěly k stříbru našeho týmu. Na 2. šachovnici nastoupil Tomáš Prouza se ziskem 4,5 b/9. Výsledkově se mu tentokrát tolik nedařilo, ale jeho schopnost klást soupeřům taktické překážky, ho činilo nebezpečným pro každého soupeře. Já (Petr Staněk) jsem hrál na 3. šachovnici s 6,5 b/9 solidně, bez prohry. Téměř všechny partie jsem dovedl až do koncovek. Kapitánem družstva byl na 4. desce hrající Milan Borůvka, který měl také 6,5 b/9. Jeho schopnost motivovat a podporovat spoluhráče („...opovaž se přijmout remízu!“) byla pro tým neocenitelná.
 
Družstvo B skončilo na 6. místě. Jednalo se o tým, který bojoval a snažil se v každé partii o co nejlepší výsledek. Pavel Prouza se 4 body/9 předvedl svou šachovou zručnost na 1. šachovnici a svedl tvrdé boje proti náročným soupeřům. 2. Martin Paar s 0,5b/9 , nejmladší člen družstva doplatil na malou rozehranost. Snažil se však dát do každé partie maximum a v partiích se silnými soupeři získal cenné zkušenosti do dalších šachových bitev. Miroslav Martinovský uhrál 5b/9, kapitán týmu, se svým výkonem na 3. šachovnici ukázal svou schopnost vést a organizovat družstvo. Kromě toho předváděl výkonnostně stabilní bojovnou hru, získal plno bodů a byl důležitou oporou týmu. Honza Kuneš 6b/9 předvedl super výkon na 4. šachovnici, z družstva uhrál nejvíc bodů a byl důležitou součástí týmu. Jeho aktivní hra a schopnost se rychle reagovat na dynamicky se měnící situace na šachovnici, ho činí ideálním hráčem pro rapid turnaje. 
 
Desáté místo obsadilo mladé C družstvo. Tým nastupoval ve složení, kde na 1. šachovnici statečně bojoval Přemek Řezníček. I když se mu výsledkově nedařilo, byl díky svým komunikačním schopnostem a podpoře spoluhráčů super kapitánem. Věřím, že příště se mu povede výsledkově mnohem lépe. Na druhé šachovnici se Šárce Marxové naopak dařilo, když získala 3b/9. Předvedla pěkné výkony a svým přístupem přinášela pozitivní energii do týmu. Její bojovnost a schopnost čelit často velice silným soupeřům (remízy s Janem Slavíkem a Tomášem Prouzou) byli obdivuhodné. Třetí šachovnici hájil Lukáš Minár, který vybojoval 2b/9. Jeho výkony ukazují jeho rostoucí výkonnost a zlepšení ve hře. Lukáš předvedl ve své hře zlepšení a jeho výkony ukazují jeho rostoucí výkonnost. Musím také pochválit nejmladšího člena družstva, Šimona Krásu, který bojoval na čtvrté šachovnici. Ačkoli získal pouze jeden bod, měl v několika dalších partiích velké šance na úspěch. Soupeřům se snažil klást překážky a jeho snaha získávat zkušenosti se silnějšími a zkušenějšími soupeři jsou klíčové pro jeho další šachový růst. To platí samozřejmě pro všechny naše mladé hráče. Jejich vášeň pro šachy a snaha stále se zlepšovat jsou příslibem pro celý šachový oddíl Jaroměře. Za rok už mohou hrát o medaile.
 
pořadí, článek KHŠS, foto TJ Náchod
 
Petr Staněk