Pětice hráček na MČR žen v rapidu

Česká Třebová hostila v sobotu 14. 5. 2022 Mistrovství ČR žen v rapid šachu. Hrálo se 9 kol tempem 2x15 minut + 5 s na tah. Na turnaji startovalo 42 hráček ze všech koutů republiky včetně naší absolutní špičky. 15 hráček mělo mezinárodní titul. Zvítězila 1. Olga Sikorová 7.5b před 2. Natašou Richterovou 6,5b a 3.  Evou Kulovanou 6,5b. Až na 4. příčce skončila první nasazená Julia Movsesian 6,5b. Na turnaj se přijel podívat i předseda oddílu Milan Borůvka nebo herec Kohák. Náš oddíl reprezentovalo dokonce pět hráček.
Nejlépe si vedla Radka Staňková, když vybojovala 4,5b.
Po výhře v prvním kole se dostala online šachovnice a ve druhém kole s Natašou Richterovou stála ve své oblíbené francouzské dokonce na výhru.
ČNT
Výhru 21….Sxf2+ 22. Vxf2 Vf8 -+ a např. na 23. Jf4 Jxf2+ 24. Dxf2 Dxf2 25. Kxf2 g5 0-1 nenašla, ale po pár tazích měla další šanci:
ČNT
Bohužel 25…. Vc8 se ziskem materiálu i díky časové tísni nezahrála. Po výhře ve třetím kole dostala další šanci na „online reparát“ proti Martině Marečkové. Ta stála sice od 30. tahu lépe, ale po neopatrném  37…h6 mohla Radka zavěsit. Jaký je vyhrávající tah?
 BNT
Radka s sekundou na hodinách tah 38. Va4 nezahrála. V dalších kolech se jí už tolik nedařilo a v posledním devátém vypustila jasnou výhru v koncovce lehkých figur. Škoda. Určitě čekala minimálně bod navíc. Přiznejme si, komu z nás se někdy povede na MČR vybojovat 50% bodů.
Ostatní naše děvčata hrály na MČR poprvé a rozhodně ne naposled.
 
Velmi dobře si vedla Šárka Marxová, když v turnaji uhrála 3,5b.
V prvním kole na onlinu stála prvních 30 tahů vyrovnaně s Evou Kulovanou.
Ve třetím s Ivou Petirovou pokazila nadějnou pozici. Potom se však rozehrála k solidnímu výkonu a na závěr vystřihla v posledním kole pěknou výhru ve věžové koncovce.
 
Výkon Stely Archlebové trochu ovlivnilo nachlazení.
Přesto dokázala rozehrát zajímavé pozice a za šachovnicí vybojovat 3 body. Dobrý výkon
 
Velkou pochvalu zaslouží také Eva Archlebová s 2,5b.
Na turnaji vypadala spokojeně a soupeřkám předkládala v partiích plno nástrah. Pěkně porazila např. Lucii Šťávovou.
 
Statečně bojovala také Iva Archlebová s 1,5b.
I když se jí bodově nevedlo, tak v partiích 7. a 8. kola s Lucií Šťávovou a Simonou Koutnou dosáhla vyhrané pozice. V prvním případě ve vyhrané koncovce S+3p X S, kde doplatila na nemožný tah.  A ve druhém v koncovce V+2pxV ji zkušenější soupeřka shodila popotahováním věží sem a tam na čas.
 
Iva s Evou patřili k nejmladším účastnicím. Bylo pro ně inspirující vidět naživo naše nejlepší šachistky a dokonce si s nimi zahrát na MČR. Turnaj se hrál v pěkné hale, ale oproti tradičnímu turnaji Znojemské královně, se zde hrálo kratším tempem, trval jen jeden den, chyběl doprovodný program (půlnoční blicák, možnost setkání hráček, raut, kategorie). Turnaj řídil hlavní rozhodčí Martin Šmajzr. Zároveň s MČR se hrál Českotřebovský rapid, kde startovalo několik hráčů z našeho okolí.
 
Petr Staněk