Šesté místo v rapidu družstev

Tradičně na 1. máje byl i v roce 2022 sehrán v Třebechovicích za účasti 12 celků turnaj v rapidu čtyřčlenných družstev, hraný jako krajský přebor. Šachový oddíl TJ Jiskra Jaroměř reprezentovala zkušená čtveřice Staněk, Martinovský, Borůvka, Jecha Petr, která vybojovala 6. místo se ziskem 10 bodů (3-1-3).
 
Na 1. šachovnici Petr Staněk (zisk 3,5 bodu) zahájil skvělou remízou s favorizovaným Petrem Čechurou. Zřejmě tím získal zdravé sebevědomí, protože v dalších kolech vyrovnané soupeře porážel a favoritům kladl tuhý odpor. Uhrát na nejvyšší šachovnici polovinu možných bodů je skvělý výsledek!
Na 2. šachovnici Miroslav Martinovský (2,5 bodu) naopak zahájil nešťastně . S pěšcem navíc nastavil dámu a to se projevilo v průběhu turnaje na další hře. V jedné partii dokonce z jasně lepší pozice přešel do prohrané koncovky. Výkon z nedávného turnaje v Hostinném nezopakoval, měl získat nejméně o bod více.
Na 3. šachovnici Milan Borůvka (4 body) v prvních třech kolech skvělou hrou soupeře doslova ničil (mezi nimi i Viktor Velecký z Hronova!). Potom to vypadalo, jako by mu docházely síly. Přesto udržel nadpoloviční zisk, takže solidní výkon.
Na 4. šachovnici Petr Jecha (3,5 bodu) střídal dobrou hru se slabšími výkony. Na poslední šachovnici jsme v minulých letech obvykle doháněli to, co se nám nepodařilo na předních šachovnicích získat. Petr bojoval, ale nehrál v pohodě a s polovičním ziskem zřejmě spokojen nebyl.
 
 
Turnaj byl hrán švýcarským systémem na 7 kol s časem 2x15 minut+10 vteřin. Možná, že by stačil přídavek 5 vteřin, aby byl závěr nejdéle v 16 hodin. Vítězem se stala favorizovaná Lípa A  se ziskem 17 bodů před ŠK Jičín, také 17 bodů, ale horší jednotlivé body a finišujícími ŠŠPM Lipky Hradec Králové s 13 body. Turnaj řídili společně hlavní rozhodčí David Bém (TJ Jiskra Jaroměř) a ředitel turnaje Jan Slavík, kterým patří poděkování za bezproblémový turnaj. Stručně řečeno: jako celek jsme nezářili, ale ani nezklamali.
 
Miroslav Martinovský