Nejmladší žáci v Hradci

Za zkratkou KPDMŽ se skrývá Krajský přebor družstev mladších žáků v Hradci Králové, který se konal v sobotu 9. 4. 2022. Pořadatelem byla ŠK Lípa a hlavním rozhodčím předseda našeho oddílu Milan Borůvka. Turnaj se hrál v pěkném sále ZŠ pro neslyšící. V 5ti členném družstvu mohli hrát tři hráči 2010 a ml., jedna dívka a jeden ml. žák 2013 a ml. Vzhledem k onemocnění nejmladšího žáka jsme těsně před začátkem domluvili s přítomnými rodiči hostování z Trutnova, aby si všichni přítomní hráči zahráli všechny partie. Děti chodí do kroužků v Jaroměři a Meziměstí pod DDM Klíč.
Družstvo TJ Jiskra Jaroměř nastoupilo jsme ve složení:
1. Eva Archlebová 3b/7 Evča bojovala statečně na první šachovnici. Mohla si odvést dokonce o bod víc, když měla na lopatě Holubáře z Lipek.
2. Iva Archlebová 5b/7 předvedla skvělý výkon 1272. Jako jediná dokázala ohrozit jinak neohrožené družstvo Pandy, když mohla v 6. kole obětovat s Tomášem Míkem dámu a dát mu 2tahový mat.
3. Ondra Povalil 1b/7 bojoval statečně a zaslouží velkou pochvalu. Zvítězil hned v prvním kole a poté, s většinou zkušenějšími soupeři dokázal sehrát vyrovnané partie. Budy získá v dalších soutěžích.
4. Lukáš Horký 1b/7 náš nejmladší člen týmu, hrál odvážné šachy. Často vyjížděl brzy dámou a snažil se dát mat na f7/f2.
5. Kateřina Holá 2,5b/7 je začínající hráčka hostující z Trutnova. Na ke dvěma kontumačním bodům přidala remízu v posledním kole.
3. Tonda Novotný 2b/7 hostoval na třetí šachovnici týmu Trutnova. Hrál zajímavé šachy a blýskl se pěknou výhrou s Jakubem Munzarem.
 
Po vysokém výhře v prvním kole jsme vedli celkovou tabulku. V dalších utkáních se nám už tolik nevedlo a nakonec jsme skončili na 7. místě. Je skvělé, že si všichni mohli změřit síly za šachovnicí s nejlepšími hráči v kraji. Všichni hráči zaslouží pochvalu, že se nevzdali ani ve složitých situacích. Navíc mohou k nízkému věku hrát stejnou soutěž i příští rok. Do té doby určitě naberou další turnajové zkušenosti, vyřeší stovky diagramů a příště se umístí na vyšších příčkách.
 
Petr Staněk