Krajský přebor družstev 2021/2022 – závěrečná zpráva

Poslední březnový víkend roku 2022 byl dohrán krajský přebor družstev. Jsem moc rád, že mohu napsat, že přebor byl „dohrán“, protože dva předchozí ročníky byly ….. zvláštní. Díky Covidu se přebor buď vůbec neodehrál, nebo se dohrával za krásného slunečného počasí v červnu. I tento ročník byl na podzim trochu dramatický, kdy se nevědělo, zda se bude pokračovat, jak se bude pokračovat, za jakých podmínek se bude hrát, a podobně. Nakonec vše proběhlo a vlastně všem za to patří velký dík.
Jaký přebor vlastně byl? Protože rád sleduji cyklistiku (Tour de France, apod.), použiju pro srovnání „cyklistickou hantýrku“. Krátce po startu se do čela pelotonu probojovali hlavní favorité a „šli“ prakticky hned do úniku. Ještě před polovinou závodu si vypracovali poměrně značný náskok a vcelku brzo bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi těmito favority. Za těmito „jezdci“ se celkem v poklidu pohyboval hlavní peloton. A celkem brzy se také oddělili „jezdci“ do grupeta, tedy ti, kteří jedou za hlavním polem. Za nimi jede již pouze sběrný autobus v podobě sestupu. Z vedoucího úniku ještě před spurtem nasadil jeden z jezdců k dalšímu trháku a kolo před cílem si zajistil první místo. V posledním kole přeboru se pak rozhodlo o tom, které týmy „nestihnou limit“ a sestoupí. Jak to tedy dopadlo?
1. ŠŠPM Lipky Hradec Králové 11-0-0 33 bodů
Již podle sestavy bylo jasné, že tento tým, i když to je vlastně „nováček“ v soutěži, patří k hlavním favoritům. Tým je plný mladých nadějných hráčů a hráček, kteří na sobě tvrdě pracují. Pod vedením Luboše Roška, který odvádí skvělou práci, byl tento tým na soupeře vždy velmi dobře připraven. Prakticky všichni mají vysoce nadprůměrné výkony. Objevuje se zde i výkon 10b z 10, ale i další výkony jsou skvělé (7b z 9, 8,5b z 11). Přijde mi, že v celém průběhu měl tento tým snad jediné drobné zaváhání – v zápase s námi. Nejen že někteří hráči Lipek zde utrpěli své jediné prohry, ale i celkově jsme byli velmi blízko zápasové remíze. Ale mladíci nakonec i tento „problém“ zvládli. Gratuluji a přeji mnoho úspěchů v 2. lize.
 
2. Slavia Hradec Králové B 9-0-2 27 bodů
Již jsem možná psal v některých předchozích zprávách (pokud ne, tak se omlouvám za mystifikace), že si myslím, že by Slávia ráda postoupila svým „A“ týmem z druhé ligy zpět do první a zároveň svým „B“ týmem z krajského přeboru do druhé ligy. Ale nějak se to nedaří. Bez pochyby měla Slavia v krajském přeboru nejzkušenější tým, ale prostě se to nějak nesejde, něco chybí. Prakticky všichni hráči mají výkony přes 65%, ale dohromady to na výhru v soutěži nestačí.
 
3. ŠK Lípa B 8-1-2 25 bodů
Myslím si, že Lípa má možná podobný cíl, jako Slavia – postupy do 1. ligy s „A“ týmem a do druhé ligy s „Béčkem“. I Lípa má velmi silný, který určitě má šanci na výše uvedené. Ale i tady „něco“ chybí. Rád čtu články na webu Lípy a někdy mi přijde, že Lípa má problémy s tím, že má až moc týmů. Dost často čtu věty typu – „až v sobotu jsme sehnali osm hráčů“, „odehrál dva zápasy – v nižší soutěži rychle remizoval a šel hrát do vyšší soutěže“, apod. a prostě dojde k jakémusi „vyčerpání“. Ale možná se pletu.
 
4. Sněžka TJ Náchod 7-0-4 21 bodů
Tento tým do krajského přeboru sestoupil z druhé ligy a určitě patřil širšímu okruhu favoritů. Hned úvod se mu však nevydařil. Pouze jedna výhra v prvních čtyřech kolech znamenala, že se tento tým velmi přiblížil grupetu. Nakonec ale Náchod potvrdil, že má kvalitu, dotáhl se do hlavního pole a do cíle dospurtoval na čtvrtém místě.
 
5. TJ Hronov 6-1-4 19 bodů
Tento tým vlastně v posledním dohraném ročníku dlouho bojoval o postup do druhé ligy. Proto bylo pro mne celkem velkým překvapením, že se i tento tým dlouho pohyboval v grupetu. Po šestém kole měl na svém kontě „hubené“ 4 body. Pak se však Hronov „chytl“ v zápase s námi a stal se z něj opravdu zabiják. Vyrazil z grupeta stíhat hlavní pole a ještě dokázal bojovat o čelní místa v tomto poli. Do konce přeboru již Hronov nepoznal hořkost porážky a dokázal porazit i Slavii.
 
6. Šachový klub Jičín B 6-0-5 18 bodů
Jičín se prakticky od začátku pohyboval v poklidu v hlavním pelotonu. Co potřeboval, vyhrál, favority potrápil, ale prohrál. Osobně si myslím, že tento tým má asi i vyšší potenciál. Má plno mladíků, spousta jeho hráčů má zkušenosti i z druhé ligy a tak si myslím, že by klidně mohl Jičín bojovat s těmi nejlepšími.
 
7. TJ Jiskra Jaroměř 6-0-5 18 bodů
Po třech třetích místech v minulých ročnících se může naše umístění zdát, jako lehké zklamání. Ale upřímně, když jsme viděli soupisku před zahájením soutěže, náš hlavní cíl byl zachránit se. To se celkem brzo povedlo. S týmy ze špice jsme prohráli, týmy v grupetu jsme porazili. Pouze zápas s Hronovem nám opravdu vůbec nevyšel.
 
8. Panda Rychnov nad Kněžnou B 4-1-6 13 bodů
Tento tým se na začátku soutěže pohyboval na předních místech v pelotonu. Ale trochu mi přišlo, že s postupujícím závodem mu trochu docházely síly. Jen jedna výhra v posledních šesti kolech znamenala, že se tento tým propadl na závěr pelotonu a v cíli nakonec i malinko ztratil s hlavním polem kontakt.
 
9. DDM Třebechovice pod Orebem 1-3-7 6 bodů
No a jsme v grupetu. Již mnohokrát v posledních letech slyším od svých spoluhráčů větu: „Mluvil jsem s někým z Třebechovic a říkal, že letos už to fakt nedají a že spadnou“. Jenže Třebechovice mají právě s bojem o udržení obrovské zkušenosti. Dokáží se skvěle připravit a koncentrovat na důležité zápasy a vždy se bez problémů udrží. V přímých soubojích o udržení nepoznaly Třebechovice hořkost porážky (2x remíza, 1x výhra) a přidaly cennou remízu s Hronovem. Celkem to stačila na slušné 9. místo.
 
10. TJ Spartak Vrchlabí 1-2-8 5 bodů
Již několikrát jsem psal, že Vrchlabí je jako bonboniéra – nikdy nevíš, v jaké sestavě přijede. V plné síle by tento tým bojoval o přední příčky. Ale v plné síle nastupuje málokdy, většinou se Vrchlabí spokojí s tím, že nastoupí v dobré sestavě na důležité zápasy a sezonu v pohodě dohraje. Letos však i k důležitým zápasům nepřijelo Vrchlabí v nějaké super sestavě a dlouho hrozil tomuto týmu sestup. Nakonec 10. místo a záchrana.
 
11. Sokol Hradec Králové 1-1-9 4 body
Sokolové sice vyhráli důležitý zápas proti poslednímu, ale pak už přidali pouze remízu s Třebechovicemi. Celkově to stačilo pouze na 11. místo. No, a protože z druhé ligy sestupují Hořice, tak to nestačí na udržení v soutěži. Sokol by nutně potřeboval alespoň jednoho hráče, který by častěji vyhrával a trochu působil jako takový zabiják (prostě něco jako 9b z 11, apod.). To by byly důležité výhry a třeba by to v některých zápasech stačilo k zisku nějakých bodů.
 
12. TJ CIS Lázně Bělohrad 0-3-8 3 body
Možná trochu smolná sezona pro Bělohrad. Mám k tomuto městečku velmi blízko. Velmi často sem s manželkou jezdíme do domečku po jejich prarodičích (jak já říkám – „pracuji zde na panském“). A i velkou část této zprávy píšu v Bělohradě. Bělohrad určitě bojoval. V konečné tabulce má lepší skóre, než Třebechovice. Ale má málo bodů. Stačilo, aby v jednom ze tří remízových zápasů získal o půl partiového bodu více, zápas by vyhrál a zachránil by se. Bohužel se to Bělohradu nepodařilo.
 
Hodnocení hráčů Jaroměře:
Pavel Čech 7b z 10
Pavel je o několik tříd nad námi všemi ostatními. Obdivuji jednak jeho znalosti a odhad, ale hlavně jeho vytrvalost s jakou dokáže soupeře zkoušet a ten nakonec udělá chybu. Potřebujeme najít jen jednu věc - co Pavlovi poradit, aby se vymanil s pozice „dodavetele“ bodů pro Pavla Jiráska a letos i Jiřího Nuna.
 
Vratislav Jecha 2b z 8
V posledním reportu jsem psal, že si patřičně posypu hlavu popelem. Byl trochu problém sehnat patřičné množství popela – to je pořád samé tepelné čerpadlo a nikde už popel nenajdete. No stručně – hraju mizerně. Buď krátké remízy, nebo hraji dlouhé partie, celkem se držím a nakonec to zkazím v časové tísni. Ale prostě věk nezastavím. Šachy mám ale nesmírně rád a i když už to nejde tak, jako dříve, tak život bez šachů bych si zatím neuměl představit.
 
David Bém 4b z 9
David nezačal výsledkově moc dobře. Z prvních šesti partií měl pouze tři remízy. V závěru ale získal 2,5b ze 3 a svůj výsledek výrazně zlepšil. Pokud David trochu zapracuje na časových tísních (tedy přesněji na „nechození“ do časových tísní), může být výsledek ještě lepší.
 
Petr Staněk 3,5b z 8
Petr hrál tradičně své šachy. Někdy divoké a možná bych napsal někdy až na mě trochu chaotické. Ale Petr tyto pozice umí. Klobouk dolů před jeho bojovností.
 
Radka Staňková 2,5b z 7
Spolehlivá členka týmu. Možná by si sama přála mít o bodík více, ale její partie se také vyznačují velkou bojovnosti. Jen jedna remíza, jinak samé rezultáty.
 
Luboš Hubka 4b z 8
Luboš hraje  velmi často dlouhé a bojovné partie. Často dohrává mezi posledními. Určitě ho proto mrzí velmi rychlá prohra na Lípě. Ale za mě velmi slušný výsledek.
 
Tomáš Prouza 4b z 7
Tomáš začal skvěle 3b ze 3, ale konec mu nevyšel. Škoda, protože si myslím, že Tomáš hraje celkem pěkné šachy, ale často přijde nějaká chybka nebo něco takového, a to kazí celkový dojem.
 
Jan Kuneš 2,5b z 9
Jsem rád, že Honza hraje, protože jinak bych byl v týmu nejstarší. Honza asi není úplně spokojený s výsledkem, ale já bych to zas neviděl, tak černě. Prostě někdy se daří, někdy je to horší.
 
Pavel Prouza 1,5b z 2
Jsem moc rád, že se Pavel vrátil a že ho opět vidím v týmu. Doufám, že ho uvidím i v dalších ročnících.
 
Petr Doubek 1,5b ze 3
Napsal bych „jen houšť a větší kapky“. Petr hraje spolehlivě, šachy ho baví.
 
Lidmila Rutter 2b ze 2
Trochu jako u Petra Doubka – „jen houšť a větší kapky“. Rád bych viděl Lídu častěji.
 
Roman Kudr 2,5b ze 3
A znovu bych si přál, kdyby Roman hrál častěji. Skvěle vypomohl, když bylo potřeba. Vůbec naši náhradníci měli skvělé výsledky.
 
Milan Borůvka 4,5b z 5
Velmi spolehlivý hráč. Hraje krásné šachy, a když mi Milan své partie předvádí a vysvětluje, proč daný tah hrál, zdá se být všechno úplně jednoduché. Příští sezonu by měl hrát výrazně výše.
 
Stanislav Pultar 0,5b z 1
Po několika letech jsem opět hrál v týmu se Standou. Kdybyste věděli, co jsem se s ním odehrál zápasů.
 
Miroslav Martinovský 2b ze 2
Mirek šachy stále umí a hlavně – umí je velmi dobře. Často „nadávám“ na sebe, že už mám svůj věk a proto mi to nejde. Chtěl bych vydržet hrát takové šachy do takové doby, jako Mirek.
 
Pavel Friedrich 0,5b z 1
Pokud se nepletu, tak to letos byla premiéra Pavla v „A“ týmu. Opět napíšu – „jen houšť a větší kapky
 
Adam Holda 1b ze 3
I tady se jednalo o premiérové partie v „A“ týmu. Adam hrál dobře. Skvěle vyhrál v zápase s Lipkami a i v dalších zápasech hrál velmi dobře. Potřebuje sbírat zkušenosti. Tedy hrát, hrát a zase hrát.
 
Vráťa Jecha