Komplexní Červený Kostelec

Tradiční turnaj v rapidu byl „před zahájen“ již v předvečer samotného konání turnaje v hospůdce U Čolka, kde se po středně dlouhé diskuzi rozhodlo o tom, že místo původně plánovaných 2-3 hráčů našeho oddílu budeme hrát „ v pětici“. Hrálo se v sobotu 26. 5. 2018 a Jiskru Jaroměř při účasti 46 bojovníků excelentně reprezentoval Petr Staněk, který ziskem 6,5 bodu z 9 partií obsadil čtvrté místo a vzhledem k tomu, že se utkal s nejúspěšnějšími hráči, tak by si zasloužil skončit „na bedně“. Některým hráčům se totiž zdařil závěrečný finiš „zespodu“, ale k nim Petr rozhodně nepatřil. Rychle se rozhodoval, neztrácel čas a téměř nechyboval – prostě fazóna!
 
Na 9. místě skončil Tomáš Prouza s 5,5 body. Tomáš je ambiciózní hráč a jistě pomýšlel na vyšší umístění. Střídal dobré partie se špatnými. S nejvýše nasazeným FM Kačírkem měl v dobré pozici kvalitu navíc, ale partii do úspěšného konce nedotáhl. Některé hráče se mu však podařilo „rozsekat na maděru“.
 
Radka Růžičková odehrála celý turnaj na předních stolech. Na 13. místě získala 5 bodů a o umístění v první desítce se připravila slabším závěrem. Při jejím nekompromisním stylu hry se na šachovnici stále něco děje a prezident Francie Macron by ji měl udělit státní vyznamenání za skvělou propagaci země.
 
Celkové 15. místo obsadil Roman Kudr, který uhrál také 5 bodů. U Romana se dá výsledek většinou odhadnout předem, protože podává stabilní výkony bez velkých výkyvů. Využívá teoretických znalostí z korespondenčního šachu a tak v zahájení neztrácí čas. Skončit o několik míst výše bylo určitě v jeho silách, ale snad se to povede příště.
 
Na 22. místě s 4,5 body skončil Miroslav Martinovský. Jednou si nevšiml spadlého praporku soupeře a v závěrečném kole mu při silném útoku s matovými hrozbami chyběl čas. Kdyby tuto partii dotáhl do vítězného konce, tak by to znamenalo umístění okolo desátého místa. Jenže - na kdyby se nehraje! Je až neuvěřitelné, že takový zkušený hráč dělá stále stejné chyby. Byl však rád, že se neudělovala cena pro nejstaršího hráče turnaje.
 
Vítězem se stal Jakub Šafařík se ziskem 8 bodů před FM Kačírkem a nestárnoucím Karlem Souralem. Turnaj řídil Milan Borůvka z našeho oddílu, který se stává nejvyhledávanějším rozhodčím Královéhradeckého kraje, což svědčí o jeho kvalitách. Je také autorem fotografií. Pochvala patří pořadateli Jardovi Vackovi, který vše organizoval. A proč je v názvu článku komplexní Červený Kostelec? Šachový turnaj byl jen první i když hlavní částí programu jaroměřských šachistů. Pokračování se konalo v zapadlé, ale velice příjemné hospůdce U Pešíků v obci Stolín u Červeného Kostelce. Petr prokázal, že jeho forma není jen šachová a dokázal vypít snad všechny nealkoholické nápoje, které byly nabízeny na nápojovém lístku. Jídlo bylo výborné, nikdo si nestěžoval. Prazdroj, káva a různé pochoutky za nádherného venkovního posezení také rychle mizely v našich žaludcích. Kam se hrabou se svojí komplexností Messi, Ronaldo či Federer na šachisty z Jaroměře!

Výsledky

Miroslav Martinovský