Po roce opět Jánky

V tradičním čase na začátku května 3. – 8. 5. 2018 se v penzionu Protěž v Janských lázních konal Krajský přebor jednotlivců KHŠS. Pořadatelské duo ředitel Jarda Šmíd a hlavní rozhodčí Milan Borůvka opět připravili pěknou akci v přátelském prostředí pod Černou horou.
Z jaroměřského oddílu se v obou hlavních turnajích představilo sedm hráčů a včetně rodinných příslušníků nás bylo na místě dvanáct. cool Ubytování v Bukovém háji vyměnila většina za Hotel Siréna.
Skvělé je, že neustále narůstá počet mladých. Já jsem bohužel hrát nemohl, protože sem na místní OA dělal maturitního komisaře. Další dny jsem působil jako kouč, nosič vody a zázemí.
V hlavním turnaji KPJ jsme měli dva zástupce. Radka Růžičková vybojovala 3,5 bodu (+2 =3 -3; výkon 1956). Po skvělém zahájení, když v úvodních dvou kolech remizovala s FM Pavlem Jiráskem (2288, ŠK Lípa) a ambiciózním Jakubem Šafaříkem (2190, Slavia HK) měla dobrou část, kde zaznamenala dvě vítězství. Na konci turnaje ale spadla do soupeřovy přípravy. I letos získala titul krajská přebornice.
Miroslav Martinovský (+1 =4 -3; výkon 1681) nezačal turnaj nejlépe. Ve známých pozicích se dostával do časových tísní a v tabulce měl pouze 1b/4. Ale od pátého kola se chytil remízou s talentovanou Anežkou Vlkovou (1921, Spartak Vlašim) a další kolo měl „na talíři“ Luďka Švece. Byla z toho opět jen remíza, ale zlepšenou hrou v dalších partiích se dostal na konečné tři body.
Ve vedlejším Openu jsme měli rekordních pět hráčů. 4 body uhrál Karel Chalupa (+3 =2 -3; výkon 1462). Poraženého měl ve čtvrtém kole Pavla Jánského (1665, Česká Skalice). Vybojoval kvalitu a díky vazbě z mohl získat ještě věž. Motiv neviděl a po taktické přestřelce v oboustranné časové tísni z toho byla nakonec jen remíza. Poslední kolo se povedla partie s Jiřím Bainhofnerem (1756, ŠK Praha-Smíchov), když zvítězil pěkným útokem na dámském křídle.
Po chybném 19…Jxb3 zahrál silné 20. d6 Dd7 21. axb3 a potom zdvojil věže na a sloupci s velkou výhodou
Úspěšný byl také se 3,5 body Tonda Korityák ml. (+3 =1 -4; výkon 1449). V partiích se vynalézavou hrou často dostával do lepších pozic. Pěkně přehrál Ladislava Krále (1506, ŠK Týn n/Vltavou). K lepšímu bodovému zisku mu chyběla jistota v koncovkách.
Např. BNT
Spokojená je určitě Šárka Marxová (+1 =3 -4; výkon 1258). První tři kola kopírovala výsledky Radky, když uhrála remízu s hořickým talentem Jáchymem Kulhánkem (1578) a pěkně přehrála Pavla Jánského (1665, Česká Skalice). Nezkušeností v koncovce brala jen půlku místo celého bodu.
Po chybném 34…Vb2 zahrála 35. Se3. Mělo přijít ale 35. Vc1 Vb5 36. a4 Va5 37. Se3 a soupeř je kompletně svázaný a ztrácí materiál
V dalších partiích zabojovala a ziskem 2,5 bodu obsadila 3 místo v kategorii žen.
Na své prvním vážném openu byl úspěšný Pavel Friedrich. Se silnými soupeři dokázal vybojovat 2,5 bodu (+2 =1 -5; výkon 1381), když porazil Táňu Zlámanou (1409, Říčany) nebo remizoval s Ladislavem Králem (1506, ŠK Týn n/Vltavou). Vyrovnanou partii sehrát také se Zdeňkem Hejzlarem (1707, TJ Náchod), kde se o body připravil přehlédnutím.
V závěru turnaje zabral i Lojza Martínek (+2 =1 -5; výkon 1118), když z posledních dvou partií získal 1,5 bodu a v obou partiích podal nejlepší výkon.
V poslední partii se Štěpánem Svobodou rozehráli Sicilku s c3. V 11. tahu místo výměny dam na d5 mohlo přijít 11...De7+ 12. Je2 Jc6 s hrozbou Jb4 a výhodou.
Rozhodující výhodu získal v Lojza v průběhu partie. V komplikované pozici se rozhodl ve 24. tahu pro oběť Sxb2. Lepší ale bylo 24…Sd3 a po ústupu věže 25. Va1 Sd4 se ziskem figury a rozhodující výhodou.
Musím pochválit všechny naše mladé. V turnaji dokázali sehrát vyrovnané zápasy s hráči 1600 – 1700 a často je i přehráli. Během turnaje vyřešili správně každý přes 100 diagramů a bylo na nich vidět zaujetí pro šachy a velké zlepšení. Pokud neusnou na vavřínech, budou v příští sezóně určitě nebezpeční soupeři v Regionálním přeboru a Krajské soutěži dospělých.
Nedílnou součástí turnaje byli i nešachové aktivity. Vyšlo nám báječné počasí, a tak jsme mohli šachový program spojit s několika procházkami po okolí. Cíle byli tentokrát:
čtvrtek - Luisina cesta
pátek – Starostův pramen, skokanské můstky, vycházková trasa NS Střední hřeben (ukazatel Švihák lázeňský nově vyrobený údajně podle podoby Mirka Martinovského)
sobota - Modrokamenná bouda, kde nechybělo občerstvení a borůvkové palačinky
 
neděle - Černá hora a 12 km dlouhý sjezd na koloběžkách kolem vysílače, Velké Pardubické boudy a Mordrých kamenů zpět do Jánek s mnoha zastávkami, bobová dráha Mladé buky a procházka z Maršova na lesní hrádek Aichelburg.
pondělí – procházka do Svobody nad Úpou přes farmu Muchomůrka, bazén, a večer návštěva kina – rozporuplný film Hastrman
Večer byl Blicák (1. Jirásek, 2. Vojta 3. Lajbl… 12. Radka 5,5 b, 26. já 4,5 b, 35. Tonda 4 b, 46. Karel, 47. Šárka a 49. Pavel všichni 2,5 b). Zklamáním byla neúčast Tomáše Prouzy, který letos do Jánek nedorazil…
V úterý po posledním kole jsme jako tradičně na závěrečném vyhlašování získali ocenění v Krajském přeboru v kategorii žen - první místo Radka Růžičková a třetí Šárka Marxová . Šárka měla letos opět štěstí v závěrečném losování.Na Vlašimském webu jsou letos nové mediální hvězdy Tonda a Lojza. laughing Na závěr několik momentek (víc fotografií najdete dole v odkazu).
online komentáře k partiím na fb
Zde si Tonda libuje nad skvělou pozicí...
Karel propočítává možné kombinace
Den -1 aneb jak to vypadalo na Protěži ve středu večer
Pavel hledá ideální místa pro své figury
Turnaj má dlouhodobě místo v našem šachovém kalendáři a patří k nejoblíbenějším. Díky pořadatelům, všem účastníkům a přátelům za pěkný šachový týden. Zatímco si čtete tuhle reportáž, mladí se zlepšují... 
 
Výsledky: KPJ, Open, Blicák
 
Petr Staněk