Ohlédnutí za KSŽD

Po loňském vítězství našeho „A“ týmu v Krajské soutěži žákovských družstev jsme v sezóně 2016/2017 do této soutěže přihlásili naši žákovskou rezervu. Cílem hráčů v „B týmu“ bylo v maximální míře vyzkoušet hraní s delším tempem 2 x 40 minut a zápis partií. Jednalo se o dlouhodobou soutěž, kde spolu hráli čtyřčlenné týmy. Nastoupit mohli hráči 2001 a ml.. Jaroměřští patřili v soutěži k nejmladším.

Úvodní soustředění jedné ze dvou základních skupin proběhlo 21. 1. 2017 v Rychnově nad Kněžnou. Hrálo se ve dvou skupinách, z kterých potom nejlepší trojce postupovala do finále A, ostatní do finále B. Je zvláštní, že ve druhé skupině los vedoucího soutěže neodpovídal zásadám fair play. V naší skupině bylo všechno ok. Nastoupili jsme ve složení: 1. Vojta Jirka, 2. David Lesák, 3. Jan Špůr, 4. Mariana Uhlířová.prvním kole jsme se na černobílých polích střetli s týmem Sokol HK B. Nejrychlejší výhru v soutěži si připsala Mariana, když její soupeřka doplatila na slabost bodu f7. V partiích měli šance také Vojta, který to přehnal s agresivitou a Honza, který hrozil matem, bojoval jako lev a partie byla nejasná až do posledního tahu. Skvělá taktikou nadupaný zápas na rozbor. Na 2:2 vyrovnal pěkným matovým závěrem v koncovce David.

Průběh druhého kola proti Lipky HK C nebyl vůbec jednoznačný, jak napovídá konečný výsledek. Mariana získala v zahájení figuru a soupeře sevřela pod drtivý útok. Ten se z toho po několika nepřesných tazích dostal a v koncovce partii otočil. Největší šance na výhru měl David, když soupeři nedal dvoutahový mat. Partii plnou zajímavých pozic a diagramy z ní jsme využili na pondělním tréninku.

V třetí kole nám favorit z Třebechovic nedal moc příležitostí a po zásluze zvítězil.

Druhé soustředění proběhlo 11. 2. v DDM Třebechovicích. Hráli jsme v jiném složení. 1. Antonín Korityák, 2. David Lesák, 3. Jan Otman, 4. Ondřej Zolman. Před DDM jsme narazili na hráče z Náchoda, kteří byli o 3 hlavy větší než naši špunti. Zadarmo jsme ale soupeřům nic nedarovali. Ve čtvrtém kole nás smetla Panda Rychnov C, když jedinou remízu zaznamenal v nejdelší partii kola Ondra, když nedokázal uplatnit věž navíc. Od této partie ale matuje s přehledem.

V pátém kole jsme přehráli Lipky HK B, když vyhráli Tonda, David i Honza a remízou to jistil Ondra.

Čestný úspěch proti TJ Náchod zaznamenal v šestém kole Tonda, když pěkně přehrál o 4 roky staršího soupeře.

Závěrečné sedmé kolo jsme hráli s vítězným týmem Panda Rychnov B, kde si výhru připsal jako jediný opět Tonda s nebezpečným Kačírkem (1287).

Díky výhře s družstvem Lipek jsme je přeskočili a postoupili do finále B!

Finále B se uskutečnilo 24. 4. 2017 na ZŠ v Lázních Bělohrad a z naší strany bylo nejúspěšnější. Opět jsme přijeli v pozměněné sestavě a tentokrát v pěti. 1. Šárka Marxová, 2. Mariana Uhlířová, 3. Radka Exnerová, 4. Ondřej Zolman, 5. Adam Dítě. A to sem musel ještě některé zájemce odmítat. Osmé kolo jsme marně čekali na soupeře z Hořic, kteří ačkoli to mají nejblíž, tak nepřijeli (nejspíš se našeho týmu zalekli) a vedoucí soutěže nám nedal vědět. Mohli jsme spát o hodinu déle nebo Hořice mohlo nahradit nepostupující družstvo z Lipek. Výhra 4:0 nám proto nedala moc práce.

Deváté kolo jsme zaslouženě prohráli s Trutnovem. Jen Šárka pokazila vyhranou pozici s Horným.

Desáté kolo jsme proti Ortexu HK D nastoupili bez Šárky a přesto zvítězili! Epickou partii plnou taktických úderů sehrála Radka, bojovala ze všech sil, soupeřku postupně, přehrála, aby jí dala v koncovce S+J+D proti holému králi posledním tahem pat. S přehledem svoje partie vyhráli Ondřej i Adam.

V závěrečném jedenáctém kole proti Studenci zabodovali Šárka, Ondra i Adam.

Za žákovský tým TJ Jiskra Jaroměř B nastoupili:
1. (1. Ø šach.) Jirka Vojtěch (roč. 2002) 0 b/3
2. (1. Ø šach.) Korityák Antonín (roč. 2004) 3 b/4
3. (1. Ø šach.) Marxová Šárka (roč. 2006) 2 b/3
4. (2. Ø šach.) Lesák David (roč. 2008) 2 b/7
5. (3. Ø šach.) Špůr Jan (roč. 2006) 0 b/3
6. (3. Ø šach.) Otman Jan (roč. 2008) 1 b/4
7. (3,1. Ø šach.) Uhlířová Mariana (roč. 2008) 2 b/7
8. (2,5. Ø šach.) Exnerová Radka (roč. 2007) 0,5 b/2
9. (3,6. Ø šach.) Ondřej Zolman (roč. 2006) 4 b/8
10. (4. Ø šach.) Adam Dítě (roč. 2007) 3 b/3
Tabulka Finále B

Někomu se dařilo víc, někomu méně. Nejlepší výkony předvedli Tonda, Adam, Ondra a Šárka. S hráči jsem se snažil partie přímo na místě nebo potom na kroužku rozebrat a přijít na příčinu prohry. Celkem jsme v KSŽD uhráli 13 bodů za 4 výhry, 1 remízu a 6 proher při skóre 17,5. Výsledek nám stačil na krásné 4. místo ve finále B. Gratulujeme všem zúčastněným hráčům! Fotografie nemusí odpovídat jednotlivým kolům. V článku jsem se snažil, abych zachytil všechny přítomné. Příští sezónu uvažujeme o C týmu, aby si hru se zápisem vyzkoušelo ještě větší množství mladých hráčů.

Fotogalerie

Petr Staněk