Úspěšná mládež

Mladí šachisté TJ Jiskra Jaroměř z kroužku pod DDM Klíč úspěšně vstoupili do nové sezóny. V sobotu 27. 9. 2014 se na ZŠ Gočárova v Hradci Králové hrál první turnaj Velké ceny. Děti soutěžily ve čtyřech věkových kategoriích 72 soupeřů. V náročné kategorii 2002 a ml. zažil premiéru Pavel Friedrich. Po 7 kolech vybojoval 4 body a pěkné 14. místo. Adam Holda uhrál 3,5 bodu a obsadil 17. pořadí. V nejpočetnější kategorii 2005 a ml. získali Martin Tauchman 2 body a Honza Špůr 1 bod a spoustu zkušeností. Nejvíc se dařilo Šárce Marxové, která dosáhla se 3 body na stříbrnou medaili mezi dívkami. Všichni hráči si odnesli věcné ceny.

Dne 11. 10. 2014 se konal ve Studnici Župní přebor mládeže v šachu. Turnaje na 7 kol se zúčastnilo 38 dětí (přijeli i hráči z Polska). Všichni společně bojovali v jedné velké skupině. Na závěr se vyhlašovali zvlášť mladší žáci (1. - 5. třída), starší žáci (6. - 9. třída) a dívky. Náš šachový oddíl TJ Jiskra Jaroměř a DDM Klíč reprezentovalo osm dětí. Především pro ty nejmenší bylo náročné soupeřit na 64 polích se staršími a zkušenějšími soupeři. Mirek Vašata předvedl úžasný výkon, když na svém prvním turnaji uhrál 4 body. Martin Tauchman nevyužil dobré šance na výhru v poslední partii a získal po bojovném výkonu 3 body. Nejmladší hráč výpravy prvňák David Lesák v úvodním kole zvítězil a počítač mu pro druhé kolo určil nejvýše nasazeného soupeře. Poté v dalších partiích statečně bojoval se staršími protihráči. Až v posledním kole se mu povedl pěkný mat těžkými figurami a uhrál 2 body. Marek Příkaský získal také 2 body. V několika prohraných partiích stál na výhru a mohl dát soupeři mat. Až sehraje víc partií a získá větší sebevědomí, tak z něj za pár let může být šampión. Honza Špůr uhrál v prvním kole cennou remízu. V dalších kolech se snažil s většinou staršími soupeři a dvakrát byl blízko výhře. Důležité je být pozorný a rozmyslet v partii každý tah, potom přijdou i body. Šárka Marxová se po prvních neúspěšných kolech krásně rozehrála, vybojovala celkem 3 body a odvezla si zlatou medaili za 1. místo v kategorii dívek. Všichni hrají šachy ještě krátce, ale je dobře, že je hra baví. Ke zkušenějším hráčům patří Adam a Pavel. Oba bojovali celý turnaj na předních stolech a nakonec se spolu utkali v posledním kole. Adam Holda skvěle odstartoval a měl po pěti kolech se 4,5 body našlápnuto na prvenství v turnaji. V posledních dvou kolech podcenil soupeře, připsal si dvě nuly a skončil v celkovém pořadí osmý. Přesto má potenciál takové turnaje vyhrávat. Nejlépe si z celé výpravy vedl Pavel Friedrich. Předvedl nejbojovnější výkon, kdy se mu dařilo i v horších pozicích vymyslet nějakou kombinaci nebo léčku. Díky výhře v posledním kole předstihl Adama a se ziskem 5 bodů, obsadil 1. místo (v celkovém pořadí skončil 6). Domů si dovezl pohár a zlatou medaili v kategorii 1. - 5. třída.
Na závěr bych chtěl poděkovat rodičům a prarodičům za pomoc s dopravou a podporu dětí na turnajích.