První místo v Krajské soutěži žákovských družstev

Žáci TJ Jiskra Jaroměř z kroužku pod DDM Klíč zvítězili v KSŽD 2015 - 2016. Po loňském pátém místě jsme letos od prvních tahů atakovali medailové příčky. Celkem hrálo v soutěží 9 týmů a v průběhu ledna až dubna proběhly tři soustředění po třech kolech. Hrálo se tempem 2 x 40 minut na partii se zápisem a soutěž se započítávala na rapid Elo.

V sobotu 23. 1. 2016 odstartovalo ve Studnici první soustředění. Před zápasem jsme si dali jasný cíl, sehrát zajímavé partie a poprat se o medaile. V prvním kole nás čekalo nadějné domácí družstvo Sokol Studnice. V partiích jsme měli velkou převahu. Zkušeně vyhráli Šárka s Adamem. Velkou materiální převahu přetavil na matový útok Mirek. Dramatický průběh připustil Pavel, kdy dokázal zvrátit prohranou koncovku ve svůj prospěch.

Druhé kolo s rezervou Broumova mělo být jen předehrou pro další boj. Rychle ve svých partiích zvítězili Pavel, Adam i Šárka, která po chybě soupeře zinkasovala dámu. Nejvíc se na výhru nadřel Mirek, když v časové tísni úspěšně upředl matovou síť.

Do třetí kola soupeř Slovan Broumov A nenastoupil. Díky tomu vyhráváme bez boje 4 – 0 a průběžně se dostáváme do vedení v celé soutěži!

Další soustředění proběhlo v sobotu 19. 3. 2016 v Hradci Králové. Čtvrté kolo jsme hráli s jedním z favoritů „domácím“ Ortexem C. Pěkně vyhrál Adam a první výhru za družstvo si připsal Lojza. Mirek ve vyhrané pozici nezvolil nejlepší postup a s ubývajícím časem ztrácel půdu pod nohama. Šárka sehrála divokou partii. Postupně získala dva pěšce, potom dala figuru, následně získala dvojúderem věž, o kterou za pár tahů přišla a v nejasné koncovce souhlasila s remízou.

Páté kolo proti nám los svedl dalšího z favoritů PŠ TJ Náchod. V jednoduché pozici zahodil výhru Mirek, místo aby získal figuru, tak přehlédl mezišach a přišel o kvalitu. V partii se ale držel ještě dlouho do koncovky. Adam a Lojza své soupeře přehráli už v zahájení a Šárka zvítězila s nezkušeným soupeřem v koncovce s dámou navíc.

Šesté kolo slibovalo snadné sousto v podobě týmu Ortex E. Ale všechno bylo jinak. Nejprve s převahou vyhrál Mirek a také na ostatních šachovnicích jsme soupeře ždímali. Potom se Adam v lepší ale nepřehledné pozici plné vazeb nepochopitelně vzdal, když se obával neexistujícího matu. Přitom měl soupeř na šachovnici maximálně věčný šach, který navíc neviděl - škoda. Lojza získal s o dvě hlavy menším protivníkem figuru a mohl si vzít jednotahově věž. Místo toho přišel o dámu! Tu sice za pár tahů získal nazpět, ale byl z toho rozhozený a partii bez odporu prohrál. Vrcholem bylo přehlédnutí Šárky, která si nepohlídala pat, když měla drtivou převahu - plnou šachovnici figur proti samotnému králi soupeře. Před závěrečným soustředěním jsme tak klesli na průběžné druhé místo.

Poslední soustředění proběhlo 23. 4. 2016 ve Studnici. Nastoupili jsme zase v pozměněné sestavě, tentokrát Adama a Lojzu nahradil Pavel a Tonda. Sedmé kolo jsme narazili na sympatické družstvo ŠŠPM Lipky HK B. Rychle přetavili lepší pozice v body po taktických šarvátkách Šárka a Pavel. Mirek vyzval soupeřova krále na procházku a dal mu mat uprostřed šachovnice. Jen Tonda nedotáhl lepší pozici do bodového zisku.

Osmé kolo jsme se střetli s bojovným týmem Třebechovice pod Orebem B. Rychle jsme vedli zásluhou Tondy, který vyhrál v miniaturce. S přehledem zvítězil také Pavel a Šárka, která si zopakovala matování dámou. Nejvíce práce měl Mirek. Ve střední hře přišel o kvalitu, ale správně postupoval svým volným pěšcem až na poslední řadu. Protihráč ho nezastavil a Mirek přešel po výměnách do vyhrané pěšcové koncovky.

Závěrečné 9. kolo bylo ve znamení souboje o první místo s družstvem Ortex D. Po zahájení stál Mirek na prohru, ale ostatní měli na šachovnicích lepší/vyhrané pozice. Tonda ze Hry dvou jezdců vyšel s figurou navíc. Bohužel potom nezvolil nejlepší pokračování a prohrál v koncovce. Šárka od začátku partie útočila na krále v centru šachovnice a dala soupeřce pěkný mat. Pavel získal dámu, potom figuru a skvělý výkon zakončil také matem. Mirek se ve střední hře díky nepozornosti soupeře dostal do vyhraného postavení 3p (z toho dva volní)+V / 3p+J a odmítl remízu. Potom však začal v časové tísni ztrácet kontrolu nad pozicí a přešel do remízové koncovky. V závěrečné pozici K/K+p s minutou na hodinách udělal chybu a prohrál. To však týmu moc nevadilo, protože celková remíza nám stačila na prvenství v soutěži! Hráči vyhráli pohár a zlaté medaile.

O zlato týmu TJ Jiskra Jaroměř se zasloužili: Mirek Vašata 6 bodů/9 kol, Adam Holda 5b/6, Pavel Friedrich 6b/6, Šárka Marxová 8b/9, Alois Martínek 2b/3 a Antonín Korityák 1b/3. Chtěl bych všem poděkovat za zodpovědný přístup k utkáním.

Blahopřejeme k vítězství v soutěži a postupu do Krajského přeboru žákovských družstev!!!

Článek na KHŠS

Petr Staněk