Žáci Jaroměře vítězí v Krajském přeboru a postupují do 1. ligy mládeže

Sobota 13. 1. 2024 se zapíše do historie oddílu. Hráči a hráčky našeho A družstva dokázali nemožné. Jako nováčci v Krajském přeboru žákovských družstev porazili v závěrečných kolech v Hradci Králové 5,5:0,5 Lípu B a remizovali 3:3 s Lípou A. Vybojovali 1. místo a postoupili tak do 1. ligy mládeže! Obrovský úspěch! Pokusím se zde přiblížit napínavou atmosféru závěrečných kol a také zhodnotit výkony našich žáků na cestě k vítězství.

Před závěrečným sobotním dvojkolem jsme byli v tabulce o bod druzí za Region Panda B a s bodovým náskokem před třetí Lípou A. Panda už ale všechny své zápasy odehrála, a tak se dalo předpokládat, že je s Lípou přeskočíme. Neponechal jsem nic náhodě a do Hradce jsem nominoval sedmičku aktuálně nejlepších žáků a jediného hosta. Stela, Šimon, Vojta, Kryštof, Tobiáš, Vincenc, Iva a Eva se předvedli v super formě. Všichni, až na Vojtu, chodí do kroužků pod DDM Klíč, které vedu v Jaroměři, České Skalici a on-line.
 
8. kolo
První zápas nás čekalo domácí družstvo ŠK Lípa B. Stela, Tobiáš a Šimon přišli krátce po zahájení o materiál a v tu chvíli vypadal zápas bledě. Jako první zavěsil Vincenc, našel pěknou oběť střelce na a3 po které matoval dámou na a1. Vedeme 1-0. Evča nalákala soupeře do postavení, kde sebral otráveného pěšce a pomocí věží a střelce dává mat králi v rohu šachovnice. Skvěle hraje také Kryštof, získává kvalitu a směřuje do vyhrané koncovky.
Postupně se začínají otáčet další partie. Další bod už na 3-0 přidává Stela. Protihráč asi ukolébaný kvalitou navíc nestihl udělat rochádu a neodhadl nebezpečí v podobě spolupráce dámy, lehkých figur a věže po f sloupci. Musel odevzdat dámu za věž a po pár tazích bylo po partii. Šimon přišel v zápletkách střední hry o věž, měl za ni ale 4 pěšce (z toho tři spojené a volné). V koncovkách se mu daří a rozhodl se pro nejlepší možný plán, utíkat spojenými pěšci a králem na poslední řadu. Soupeř odmítl remízu a věží zkonzumoval dva pěšce. Zbývající dva spojení volní však utekli až na sedmou řadu a Šimon si připisuje výhru. Za bojovnost a odvážný plán si ji zasloužil.
Tobiáš se tvářil, že ztráta věže byla oběť a do útoku na černého krále zapojil všechny zbývající figury. Když pak soupeř neopatrně přesunul své figury na opačné křídlo za vidinou protiútoku, dává Tobiáš mat. Kryštof v nejdelší partii kola remizuje po peripetiích v koncovce V proti S+p. Vítězíme tak nečekaně vysoko 5,5:0,5.
 
 
 
9. kolo
Protože Lípa A porazila Náchod, tak nás v druhém utkání čekal vzájemný boj o první místo. Výhodou bylo, že nám stačila remíza. Zápas se však nevyvíjel dobře. Šimon se od zahájení dostal pod tlak, když pozapomněl na bezpečnost svého krále a nedokázal odrazit soustředěný útok černých figur. Stav utkání srovnala skvěle hrající Iva. Postupně si vylepšovala pozici a soupeře přehrávala. Nejprve získala pěšce, pak dokonce figuru a nakonec vyšachovala věž. V dobré formě hrající Vincenc vybojoval věž, ale nepokračoval přesně, nechal si svázat jezdce a do koncovky přešel “pouze“ s kvalitou navíc. S pozicí si nevěděl moc rady a tak jen remizoval.
K výhře to chtělo víc zkušeností. Remízu přidal vzápětí i Vojta. V patii s Šimůnkem, superhvězdou z Vomáčkova memoriálu, si moc nevěřil. Partii ale rozehrál dobře. V trochu pasivnější, ale pevné pozici zkusil nabídnout remízou a soupeř naštěstí přijal.
Stela se rozhodla zaútočit na krále, ale nechala protihráče si vytvořit mohutný obranný val z centrálních pěšců. Ti se po výměnách lehkých figur dali do pohybu a zastavili se až na první řadě. Rozhodující zápas se odehrál na čtvrté šachovnici. Tobiáš získal s talentovanou Janou Rudovou střelce, ale zápasil s nedostatkem času a neustále šachující dámou. Oba soupeři popsali dva partiáře. Tobiáš se dostal ze šachů, partii dotáhl do vítězného konce a pro tým vybojoval rozhodující bod na 3-3, který nám zajistil první místo! Druhou příčku obsadila Lípa A a třetí skončila Panda Rychnov B.
 
TJ Jiskra Jaroměř A
1. Stela Archlebová 2,5b/5 – Stela i přes množství dalších zájmů nastoupila k důležitým utkání. Často rozhodla zápas v náš prospěch. Na první šachovnici zdolala Matouše Reschela (Třebechovice) nebo stále se lepšícího Marka Benedu (Lípa).
2. Šimon Krása 2b/8 – Šimona sehrál polovinu utkání na první šachovnici a vedl si skvěle. Jako správný kapitán povzbuzoval tým k vítězství v každé partii. Šimon na sobě pracuje, pravidelně řeší diagramy a jeho největší doménou jsou koncovky. Jak na šachovnici diky výměnám mizi figury, tak roste jeho šachová síla. O tom se přesvědčili např. Jáchym Vošmik (Lípa). I v dalších partiích, měl velké šance na výhru.
3. Vojtěch Janeček 1,5b/3 – Vojta je host z Kostelce nad Orlicí. Pomohl nám v důležitých utkáních. Remíza s nebezpečným Petrem Šimůnkem (Lípa) pro nás měla cenu zlata.
4. Kryštof Balcar 2,5b/5 – ačkoli Kryštof patří v týmu k nejmladším, tak dokázal za šachovnicí zabojovat a sehrál zajímavé a dlouhé partie i s mnohem staršími soupeři. Pěkně zvítězil např. s Annou Reschelovou (Třebechovice) a také v několika dalších partiích měl blízko k výhře.
5. Tobiáš Raule 6,5b/8 – Tobiáš začal hrát šachy teprve nedávno, ale už se do trénování pořádně obul. Kromě rapid turnajů sehrál úspěšně Open Hradec a v partiích proti dospělým získal potřebné sebevědomí. Většinu svých soupeřů přehrál a nakonec rozhodl výhrou v poslední partii závěrečného kola s Lípou A.
6. Vincenc Linhart 3b/7 – Vincencův výkon rostl zápas od zápasu, skvěle hrál zejména v závěrečném dvojkole. Pěkně porazil Alexandra Neklapila (Nový Bydžov) nebo Petru Vysloužilovou (Lípa).
7. Iva Archlebová 6,5b/7 – Iva na zadních šachovnicích své soupeře strategicky téměř pokaždé přehrála. Hraje přemýšlivé šachy a výsledkově si vedla skvěle. Když přidá v tréninku taktiky, tak bude nebezpečná každému soupeři.
8. Eva Archlebová 6,5b/7 – Eva svou soupeře poráží v taktických šarvátkách. Většinou měla dohráno jako první. Protože prostě zaútočila na soupeřova krále a ono to vyšlo. Jak jsem již kdysi psal, hráče můžeme rozdělit na lovce a sběrače. Sběrači postupně soupeřům berou figury a pěšce a směřují do koncovky a lovci útočí na krále s cílem dát mat. Eva je za šachovnicí lovec.
9. Martin Petružálek 1b/1 – Martin nastoupil v důležitém zápase s favorizovaným soupeřem Michalem Školníkem (Panda Rychnov) a zvítězil.
10. Matyáš Horník 3b/4 – Matyáš, nejmladší člen našeho družstva, pomohl týmu v důležitých utkáních. Pěkně porazil např. Ondřeje Rezka (ŠSPM Lipky) a Karolínu Dvořákovou (Panda Rychnov).
 
Všem hráčům posílám ještě jednou velkou gratulaci k vítězství v KPŽD a postupu do 1. ligy mládeže. Děkuji také všem rodičům a A. Matoušové z DDM Klíč za podporu. Určitě se jedná o největší úspěch jaroměřské mládeže za posledních více než deset let!
 
 
Petr Staněk