TJ Jiskra Jaroměř B zvítězila v Krajské soutěži žákovských družstev

V sobotu 22. 4. 2023 jsme v DDM Klíč v Josefově spolu s Andreou Matoušovou uspořádali závěrečné finále A KSŽD, kam se probojovalo 8 nejlepších týmů ze základních skupin Královehradeckého kraje. Náš oddíl v soutěži reprezentovaly tři družstva složená z žáků, kteří trénují v kroužcích pod DDM Klíč. Hráči se střetli ve čtyřech kolech tempem 2 x 25 minut na partii s bonusem 10 s za každý tah. Pro hráče a doprovod byl otevřen bufet. Zápasy řídil za KHŠS hlavní rozhodčí Petr Čechura a rozhodčí Petr Staněk a Štěpán Mareš. Děkuji paní Matoušové z DDM Klíč za organizaci celého turnaje a podporu šachového sportu. Turnaj končil v cca 14:30.
Mladí šachisté a šachistky bojovali do poslední minuty a v partiích nebyla nouze napínavé momenty. První místo, pohár a medaile pro vítěze obsadilo družstvo TJ Jiskra Jaroměř B ve složení Lukáš Minár, Šimon Krása, Kryštof Balcar a Vincenc Linhart. Kluci se do toho správně obuli, za šachovnicí nechali vše. Všem gratulujeme, je to super úspěch a zaslouženě postoupili do Krajského přeboru. Na druhé příčku obsadil tým ŠŠPM Lipky HK D a třetí místo vybojovalo družstvo Panda C – Dobruška – Opočno. Na dalších příčkách se umístili 4. TJ Náchod B, 5. TJ Jiskra Jaroměř A, 6. TJ Lokomotiva Trutnov, 7. TJ Jiskra Jaroměř C a 8. ŠK Lípa D. Všechny mladé hráče bych chtěl pochválit za příkladné chování a správné zapálení do hry. Akce pro ně může být impulzem k dalšímu tréninku a zlepšování šachových dovedností.
Nyní se podívám podrobněji na naše tři družstva.
B tým hrál v základní skupině fenomenálně, když zvítězil ve všech utkáních. Do A finále tak šel s dvoubodovým náskokem a velkou šancí zvítězit. To se nakonec díky výhře v posledním kole s favorizovanou Pandou C podařilo. O první příčku se zasloužili hráči:
1. Lukáš Minár 4,5b/8 (+3 =3 -2), Lukáš se postupně rozehrál do velké formy. V rozhodujícím zápase posledního kola přehrál favorizovaného Štěpána Kroulíka (1366).
2. Šimon Krása 4b/7 (+3 =2 -2), Šimon se zlepšuje partii od partie. Na šachovnici má plno zajímavých nápadů a družstvo bodově podpořil v důležitých utkáních.
3. Kryštof Balcar 4b/11 (+3 =2 -6), Kryštof patřil k nejmladším členům týmu. V Trutnovské části soutěže se dostal až na první šachovnici a dokázal, že šachy hraje skvěle a nebojí se ani starších a zkušenějsích soupeřů.
4. Vincenc Linhart 8,5b/11 (+8 =1 -2), Vincent vybojoval nejvíce bodů ze všech hráčů družstva, mimořádně se mu dařilo, když uhrál rekordních 7 výher v řadě.
Skvěle hráli také náhradníci Mikuláš Šurbt 4b/4 (+4) a Martin Šubrt 6b/7 (+6 -1), mj. nejmladší hráči družstva. Oba sehráli v základní části napínavé partie a velkou měrou přispěli k celkovému úspěchu.
 
A tým měl od začátku velké ambice. Konečná pátá příčka mohla být vzhledem k průběhu partií mnohem lepší. Většinou dívčí družstvo vybojovalo druhé nejlepší skóre a věřím, že má velký potenciál do budoucna.
1. Stela Archlebová 2b/3 (+2 -1), Stela hrála jen úvodní tři kola v Jaroměři a potom dala přednost mládežnické lize
2. Eva Archlebová 7,5b/12 (+6 =3 -3), Eva hrála většinou na prvním prkně a zvládla to skvěle. V posledním kole měla poraženého např. favorizovaného Vítězslava Vlčka. Se všemi soupeři hrála pěkné útočné partie a až v závěru byla smířlivější.
3. Iva Archlebová 11b/12 (+11 =2), Ivča je asi nejlepší hráčkou ze všech našich týmů. 11 bodů bez prohry na většinou druhé šachovnici je úžasný výsledek.
4. Vendula Jarešová 3b/4 (+3 -1), Vendula si zahrála také jen v úvodních čtyřech kolech. Byla rozehraná z přeboru škol a za šachovnicí se jí dařilo.
Náhradníci Eliška Kociánová 2b/9 (+2 -7), Elišce chybí větší herní praxe, ale i tak sehrála několik povedených partií, Bartoloměj Houšť 3b/4 (+3 -1), Bartomoměj si zahrál po delší době a Vojtěch Zeman 4b/4 (+4), který se do šachového tréninku pustil teprve nedávno, ale jde mu to opravdu mimořádně.
 
C tým rozhodně nebyl jen do počtu. Velkým úspěchem byl postup do A finále ze třetího místa ve skupině. Dokázali např. porazit Loko Trutnov nebo remizovat s favorizovanou Pandou C. V zápasech dostalo příležitost nejvíc hráčů ze všech našich týmů a věřím, že získané zkušennosti zužitkují v dalších letech.
1. Vojtěch Janeček 1b/3 (+1 -2), Vojta byl platný host z Kostelce n/O a předvedl se bojovnou hrou, když např. odmítl remízu s Jonášem Jirmanem. Určitě by za nás mohl hrát i příští rok ve vyšší soutěži.
2. Martin Petružálek 2,5b/11 (+2 =1 -8), Martin to měl ve své premiérové sezóně za družstva těžké. Většinou na první šachovnici čelil zkušenějším soupeřům. V partiích do dostával do vyhranných pozic a ty často pokazil až posledním tahem. Martin ale pravidelně trénuje a určitě se bude dál zlepšovat.
3. Kryštof Janás 8,5b/11 (+8 =1 -2), Kryštof patřil k nejúspěšnějším hráčům týmu. V partiích hrál rychle a soupeře často stavěl před neřešitelné problémy.
4. Antonín Novotný 4b/7 (+4 -3), Tonda už je zkušenější hráč a když mu partie sedne, tak je k nezastavení. Více se mu dařilo ve skupině, kde uhrál 100%.
Náhradníci Matyáš Horník 5,5b/9 (+5 =1 -3), Matyáš byl tahounem týmu a jako nejmladší člen družstva získával důležité body. Michal Černý 4b/5 (+4 – 1), Michal celkem s přehledem přehrával soupeře na zadních šachovnicích. Robin Janás 1b/2 (+1 -1), Robin sehrál pěknou vítěznou partii proti nejlepšímu družstvu soutěže.
 
Gratuluji všem našim hráčům a především členům vítězného B týmu, k úspěšnému vystoupení a první příčce v Krajské soutěži žákovských družstev (KSŽD). Nasazení, bojovnost a dobrá nálada v týmu přinesly skvělé výsledky a můžete být na sebe pyšní. Pro všechny mladé a začínající hráče, kteří sní o úspěšné kariéře v šachu, bych chtěl zdůraznit, že nejlepší způsob, jak dosáhnout svých cílů je pravidelně trénovat, zlepšovat své dovednosti a nevzdávat se. I když se cesta zdá být náročná a plná překážek, je důležité si připomínat, že každá porážka je příležitostí k učení se a zlepšování se. Ať už hrajete šachy jako hobby nebo s cílem stát se silným závodním hráčem, buďte odvážní, důslední a věřte si.
Vzhledem k nízkému věku může naprostá většina hrát mládežnické soutěže družstev i v příštích letech. Nejmladší hráči oddílu (2011 a ml.) si zahrají KPDMŽ 13. 5. v HK. Hlavní rozhodčí pošle výsledky soutěže na zápočet do národního rapid Elo.
 
články Panda, KHŠS, Lípa
 
Petr Staněk