KP: TJ Náchod B - Jiskra Jaroměř 0,5:7,5

V neděli 12. 11. 2023 zvítězilo naše A družstvo v 2. kole Krajského přeboru venku proti TJ Náchod B. Reportáž ze zápasu poslal kapitán IM Pavel Čech:
Dnešní výkon prakticky neměl chybu! Tedy kromě toho, že jsme začínali o deset minut později, protože Tomáš jel po vlastní ose a tudíž na něj zbytek mužstva čekal na parkovišti marně. Ale volali jste mi až v půl, to jsem zrovna startoval a neslyšel. Alespoň si emeritní předseda připamatoval áčkovou atmosféru! Sorry jako…
Nejspíš se průběžně ujmeme vedení. Na webu ještě výsledky nejsou, ale vím, že Lipky uhrály „jen“ 6,5 bodu a budou o půlbodu skóre za námi.

Když jsem po zahájení v deset dělal bilanční procházku, konstatoval jsem, že máme jednoho pěšce a čtyři střelce navíc. Tedy navíc byl ten pěšec na páté desce a v takové situaci se Luboš nemýlí.
Střelce za koně nám dobrovolně odevzdali na vícero deskách, nejneuvěřitelněji na sedmé, kde přišlo v zahájení na férovku Sg5 s prakticky okamžitým Sxf6 Jd7xf6. Kluci byli takoví bratři v triku: oba černou mikinu s kapucou😊. Milan tuhle bratrovražednou válku vyhrál, byť nezvykle na dámském křídle, když se to královské nešťastnou náhodou celé bloklo ☹.
Dalšího střelce za koně dostal David, z toho plynoucí drobnou výhodu vyměnil za horší čas, takže když za rozhodnutého stavu podruhé zazněla nabídka remízy, nic jsem nenamítal (ani o tom nevěděl, ehm). Nicméně na sedmé desce prý pan Wagner pípnul hned šestkrát, tak nebuďme příliš útlocitní.
Honza Kuneš sice v Karo-Cannu chvilku tápal, kterého pěšce pokrýt jakou figurou, ale pak si vzpomněl, že „s mladejma do koncovky“ a bylo vymalováno. Tohle funguje spolehlivě a dneska jsme snad jedinou věkovou převahu perfektně zužitkovali.
Old Rich měl spor svého hypermodernismu se soupeřovým klasicismem, perzonifikovaný postavením střelců: Oldřich b2, g2, soupeř d6, e6 s pěšci d5, e5. I tady jsme brzy získali střelce za koně. Když se soupeř rozhodl, že svého zbývajícího vymění rovnocenně, musel si dojít až na a1! Olda mezitím malou kombinací získal čas k přepadu krále dámou a jezdcem a soupeř rezignoval dříve, než kdokoli z nás čekal.
Pavel byl jediný, kdo naopak tlačil s dvojkou koňů, ale soupeř pojal zahájení opravdu strašně (1.d4 Jf6 2.c4 d5 3.cxd5 Dxd5) a střelci na g6 a f8 mu spíš překáželi. Ten jeden se furt třásl před postupem f4–f5, ten druhý nemohl ani na e7, aby nesebral zaběhnuté dámě jediné ústupové pole. Děs běs! Není divu, že Pavel nabídl remízu snad jen jednou, pokud vím a nekompromisně přešel do remízové koncovky, ve které soupeř jednotahově přehlédl krásné, klasické vidle.
Tomáš většinu času trpěl na slabá bílá pole, když po docela hezkém f7–f5 šáhnul obrazně i doslova vedle s e6–e5 („vanička" po c7–c5 bývá fajn alternativa!). Otta naštěstí nebyl přehnaně důsledný, zvláště manévr jezdcem z e3 (kde se těšil na d5) přes c2 na e1 mě tak úplně nepřesvědčil, ehm. Při přechodu do koncovky Tomáš stihnul sebrat pár pěšců a bylo vymalováno!
To nejzajímavější s mým soupeřem byla předpartiová debata o dovolence v Ománu. Pak bílými nekompromisně přešel do koncovky s izolákem a špatným střelcem. Nezbývalo, než si bodík poctivě odsedět. Než jsem to napsal, tak se objevily výsledky druhého kola. Vypadá to, že jsme opravdu první – gratuluji!

 
Pavel Čech