RPA: Remíza v Kostelci n/O

V neděli 12. 11. 2023 hrálo družstvo TJ Jiskra Jaroměř C, poskládané z mladých talentů našeho oddílu, zápas Regionálního přeboru(skupina A) v Kostelci nad Orlicí s místním B týmem. Já (Petr Staněk) jsem dělal kouče, rozhodčího a řidiče. Všichni mladí se připravují, chodí na tréninky, mají online lekce, řeší pravidelně diagramy na taktiku a na jejich hře a zlepšujících se výkonech je to vidět. Vojta a Šárka hráli Fide Open v Hradci. Každopádně se všichni na soupeře vrhli a po cca hodině a půl to vypadalo, že vyhrajeme 5-0.
 
Jako první zvítězila Stela Archlebová, která protihráče Jaroslava Štěrbu úplně převálcovala. V miniaturce získala figuru, věž, dámu. Soupeř vyhořel takticky a v beznadějné pozici se vzdal. 1-0
BNT
 
Další bod za výhru přidal Lukáš Minár s Vojtou Janečkem, hostem za naše A družstvo v KPŽD. Lukáš pěkně využil chyby soupeře, nešťastně postavené věže na g3, a po jezdcové vidličce získal kvalitu. V pozorně vedené partii a postupně stupňoval tlak a v koncovce vybojoval další figuru. Super výkon! 2-0
 
Remízu přidal Vojta Zeman. V partii s Jaroslavem Matoulkem bohužel nevyužil všechny šance. Měj aktivnějšího koně a volný sloupec. Po výměnách se dostal do vyrovnané věžovky, kde podepsali smír. 2,5-1,5
 
Bojovný výkon předvedla Šárka Marxová. Ve střední hře dosáhla s Jaroslavem Labíkem aktivnějšího postavení. Dlouho přemýšlela nad tím, zda vzít zdarma kvalitu. Nakonec ji nevzala a po přechodu do koncovky se nechala vmanévrovat do pasivní pozice. Na špatné figurky doplatila v koncovce. Sice se snažila ještě dlouho, ale soupeř obsadil věží sedmou řadu a vítězství si už pohlídal. 2,5-1,5
 
Nejdelší a nejnapínavější partii sehrál Přemek Řezníček s Tomášem Blažkem. Přemek hrál od začátku odvážně, skvěle manévroval ve střední hře a vybojoval volného pěšce. Toho dostal až na 2. řadu. V koncovce dosáhl vyhrané pozice (-9) s mnohem lepším časem. Vypadalo to, že soupeř partii během 3-4 tahů zabalí. Nejtěžší je však vyhrát vyhranou partii.
ČNT
Stačil postup Ke6 - Kd6 - Ke5 0-1. Následovalo však špatné rozhodnutí jít králem na b3 a Přemek si to zbytečně zkomplikoval. Z vyhrané věžovky se stala pěšcovka, kterou to převedl do dámské koncovky. Ta vypadala podle průběhu nejprve lépe, potom složitě a chybách nakonec prohraná. Bylo však obtížné v otevřené pozici spočítat všechny šachy, braní a napadení.. Škoda, Přemek většinu partie soupeře naprosto přehrával. Příště to bude výhra.
Nakonec utkání skončilo remízou 2,5-2,5, ale všichni naši hráči si zaslouží velkou pochvalu za bojovnost a nasazení. S takovým přístupem budou hrát příští rok Krajský přebor...

Petr Staněk