5. Žďárecké tahy - medaile jsme přivezli

V sobotu 3. 6. 2023 ve Žďárkách proběhl OP v rapid šachu Náchodska za účasti 46 hráčů ze dvou kontinentů. Z našeho oddílu se zúčastnili Mirek Martinovský, Šárka Marxová, Vojta Zeman a já (Milan Borůvka). Turnaj probíhal v přátelské atmosféře a rozhodčí Petr Čechura s ředitelem a čerstvým sedmdesátníkem Petrem Dusbabou (jaroměřský oddíl gratuluje náchodskému prezidentovi) nemuseli řešit žádné problémy a konflikty hráčů.
 
A teď k jednotlivým hráčům: Okresní přebornicí pro rok 2023 se stala Šárka Marxová (3,5b/7; Perfo: 1515). Pěkný výkon, partie jsem příliš neviděl, ale koho měla porazit tak porazila. Hezká je remíza s Petrem Dusbabou. S hráči, se kterými Šárka prohrála, by měli mnoho starostí i daleko zkušenější účastníci.
Vojta Zeman (3,5b/7; Perfo 1650). Měl trochu smůlu v prvním kole - dostal volno a bod. Velmi pěkné výsledky s mnohem zkušenějšími hráči - Palla, Zaňka, Cvejn, Kuru. Sám si cestou domů vyčítal partii posledního kola. Vojta šachy nehraje dlouho, ale jeho přístup k nim je výborný. Z každé prohry je třeba se poučit.
Miroslav Martinovský (4b/7; Perfo 1471). Mirek ve druhém kole prohrál asi lepší koncovku s vítězem - Pepou Cibulkou. V dalším kole nastavil dámu a ze soukolí mladých talentů (ročníky 2007-2009) se dostal až v posledním kole s rychnovským Rufferem. Mirkův výsledek jen ukazuje, jak jde v Náchodě mládežnický šach nahoru.
Milan Borůvka (5,5b/7; Perfo 1890). Odehrál turnaj bez prohry. O jeho umístění na celkově 3. místě rozhodl až v posledním kole. Špatně stál jen s nejznámějším náchodským šachistou Patrikem Vágnerem, kdy mohl přijít bez náhrady o figuru.
Turnaj byl svou atmosférou, obědem a slunečným počasím příjemně strávenou sobotou a už teď jistě mají organizátoři plány na další ročník.
 
Milan Borůvka