Východočeský pohár v Hradci

V sobotu 26. 3. 2022 se v Hradci Králové odehrály závěrečné dvě kola Východočeského poháru. Tentokrát jsme za soupeře měly většinou B družstva vyztužené o ligové hráče.
Ve třetím kole proti Železným horám pěkně zvítězil Přemek Řezníček. Ve výměnné Španělce zaútočil na královském křídle, obsadil věží druhou řadu a ve spolupráci s jezdcem upletl matovou síť. Další bod přidal Vojta Korityák díky taktickému postřehu. Nikdo další se k nim však nepřidal tak to skončilo 2:4 pro soupeře.
 
Čtvrté kolo jsme vedli 1-0, díky Evě Archlebové, která získala figuru. Následně postupovala pěšci "c" a "e" až na druhou řadu a nakonec dala soupeřce pěkný mat dámou a věží. Partie jsem přetahával a bohužel se našim většinou moc nedařilo. Stela Archlebová i přes nachlazení držela se soupeři (s elem o 400 bodů vyšším) v zahájení krok. Musí lépe hospodařit s časem. I když má nadějnou pozici, tak v tísni často ztrácí nit, plán hry a na půlminutě ztrácí materiál. Naopak Iva Archlebová měla svůj den. Zaútočila na krále, vyhodila do povětří soupeřovo královské křídlo a ve spolupráci dámy a jezdce dala mat na g7. Povedená partie. Přemek Řezníček hrál tentokrát zbytečně rychle. Zdálo se mi, že se hnal za iluzí útoku, protože celou svou armádu těžkých figur odvedl od obrany svého oslabeného monarchy. Pak už stačilo soupeřově dámě a věži vyšachovat pár pěšců a donutit kličkujícího krále zabřednout do matu na kraji šachovnice.  Vojta Korityák, místo aby dokončil vývin figur, začal pořádat hon na dámu s nejasným výsledkem. Navíc přicházel po chybném tahu věže o kvalitu a partie ho asi už moc nebavila. Poslední dohrávala Šárka Marxová. Podle jejích slov se ani jednou netrefila v přípravě do zahájení soupeře. V partii své figurky rozehrála pasivně a držela je na posledních dvou řadách. Poté přišla o centrálního pěšce a po výměnách bojovala celých 60 tahů v pěšcové koncovce za ztracenou věc.
Celkově si všichni zaslouží velkou pochvalu. Bojovat do poslední možnosti, hrát rovnocenné šachy s družstvy často doplněné hráči z mládežnických lig není nic jednoduchého. Rozhodně náročnější než nějaký pouťový open dospělých. Zde se soupeři připravují na každou partii, pravidelně trénují atd. Když sečtu výkony proti nejlepším týmům v KP a VČP, tak patříme mezi nejlepší mládežnické oddíly v kraji. O skvělou reprezentaci se zasloužili:
1. Stela Archlebová 1,5b/7, 2. Šárka Marxová 2,5b/7 3. Přemysl Řezníček 3,5b/6, 4. David Lesák 1b/4, 5. Vojtěch Korityák 3b/5, 6. Iva Archlebová 3b/6, 7. Eva Archlebová 3b/7
 
V poháru se hrála 4 kola tempem 2x40min.+30s/tah s družstvy Pardubického kraje a započítávaly se také utkání proti nejlepším celkům Královehradeckého kraje. Výsledky z minulých kol, především vysoká výhra proti Pandě a remíza s top celkem z Lanškrouna ukázaly, že naši hráči šachy umí. Předposlední 7. příčka odpovídá našim současným možnostem. Čtyři vážné partie navíc s kvalitními soupeři jsou dobrou cestou k dalšímu zlepšování. Doufám, že se do poháru probojujeme i příští rok.
 
 
Petr Staněk