Závěr KSŽD v Rychnově n/K

Každou únorovou sobotu se většinou konají šachové akce pro mládež a 26. 2. 2022 tomu nebylo jinak. V Rychnově nad Kněžnou na Pandě se uskutečnila Krajské soutěž žákovských družstev. Před měsícem začaly boje na 64 polích v Josefově a nyní bylo na pořadu závěrečných 5 kol. Do zápasů se zapojili další žáci ze soupisky. Celkem jela do Rychnova čtyři auta. Hrálo se tempem 2x25 minut +10 s na tah se zápisem. Družstva tvořili hráči z kroužků v Jaroměři, Meziměstí, Rychnovku pod DDM Klíč
 
V pátém kole B tým podlehl těsně pozdějšímu vítězi z Náchoda B. Zvítězil Martin Petružálek a remízu přijala Iva Archlebová.
 
 
C družstvo remizovalo 2:2 s Trutnovem, když pěkně vyhrála Eva Halamková a Vojta Korityák. Tomu se mimořádně dařilo a postupně dokázal porazit všechny své soupeře. 
 
V šestém kole narazilo b družstvo na dalšího z favoritů, pozdějšího medailistu Podzvičinskou šachovou školu C. Bod si za vítězství připsal Martin Petružálek. Kousek od výhry byla Vendula Jarešová, která vybojovala materiál, ale pak nepokračovala přesně a soupeř se po chybách dostal zpět do hry. Jak praví klasik Savielly Tartakower: "Chyby vždy čekají na své provedení.
 
Stejným výsledkem 1:3 skončilo utkání C týmu Jaroměře s TJ Náchod B, když opět zvítězil Vojta Korityák. Ve vyrovnané pozici přehlédla Eva Archlebová taktiku, Vxf8#. 
 
Sedmé kolo se naopak B týmu opravdu povedlo. Přijel pan Archleb a dvojčata se začala víc soustředit. Své partie proti PŠŠ A postupně vyhráli Vendula Jarešová, Iva Archlebová, Bartoloměj Houšť a opět Martin Petružálek. Zde platí klasické: „Hra šachy je nemyslitelná bez taktiky“.
 
Dobře hráli i žáci v C týmu proti PŠŠC, když pěkně zvítězili Vojta Korityák v duchu „lepší je obětovat soupeřovy figurky“ a Eva Archlebová.
 
V předposledním 8. kole se našim týmům opět dařilo. Za B družstvo s PŠŠ B vyhráli Vendula Jarešová, Iva Archlebová, Bartoloměj Houšť a remízu přidal Martin Petružálek.
 
Družstvo C porazilo PŠŠ A. Rychle vyhrál Lukáš Horký a Vojta Korityák. V zajímavé partii přišel po Vxh7 od Michala Černého pěkný mat bílými figurami.
 
Poslední kolo se B týmu povedlo opět zvítězit. Rychle vyhráli Martin Petružálek a Bartoloměj Houšť, když oba dali svým soupeřům ovčácké maty na f2 a f7. Třetí bod přidala po výhře Iva Archlebová.
 
Za C tým vyhráli Lukáš Horký, Michal Černý a moc pěkně svou starší soupeřku přehrála Eva Archlebová. Šachovnice se pro soupeře proměnila v nejhlubší les plný zákeřných figur, kde 2 + 2 = 5, a cestu ven znala jen Eva.
 
Konečné 4. a 5. příčka obou družstev asi odpovídá našim možnostem.
Za každou jedničkou, půlkou nebo i nulou je spousta úsilí a bojů na šachovnici i přípravy mimo ni. Zlepšení nepřichází ze dne na den, ale je podmíněno tréninkem.
Na úrovni začínajících a mírně pokročilých dětí je nejdůležitější taktika, který rozhoduje o 95% výsledků. Důležité je každý den doma řešit diagramy na taktiku (ať už papírové sbírky nebo online, např. na Lichess).
KSŽD se hraje podle mě v ideálním formátu a zvláště začínající a mladší hráči poprvé sehrají „delší“ partie než je klasický rapid 2x15 nebo 2x 20 minut. 
Závěrečné kola skvěle řídili vedoucí soutěže Jiří Daniel a hlavní rozhodčí Petr Čechura. Možná se příští sezónu podaří postavit tři družstva reprezentující jaroměřský oddíl.
 
 
Petr Staněk