Naši žáci třetí nejlepší v kraji

V sobotu 8. 1. 2022 jsme úspěšně vykročili do nového roku dvojitou výhrou v Krajském přeboru žákovských družstev (KPŽD). V závěrečném dvojkole nás čekaly družstva Pandy C a Pandy B z Rychnova n/K. Hrálo se na domácí půdě v DDM Klíč a bylo vidět, že jsme chytli formu jako hrom.
Nejprve (6. kolo) jsme přehráli „slabší“ Pandu C, i když letos šachový mág a trenér Rychnova pan Daniel postavil vyrovnané družstva, kde ligovým hráčům sekundovali začátečníci. Nejprve rychle zvítězila Iva. I když se brzy vyměnili dámy, tak Iva nezaváhala a zkušeně využila protihráčova přehlédnutí. Bleskový výhry přidali také Vojta a Přemek. Oba dali mat po h sloupci. Remízu na jistotu zvolila v koncovce Šárka. Nejdelší partii zápasu sehrál David. Soupeře přehrál v koncovce, kde zůstal soupeř bez jakékoli protihry. Pěkná výhra! Poslední dohrávala Stela. Proti sicilce nezvolila nejlepší plán, navíc spotřebovala strašně moc času a pak se to s ní vezlo. Stela však bojovala dál a partie přešla do komplikované koncovky plné šachů a možností, kde hlavní roli hrály těžké figury. V jednom momentu nevyužila díky centralizované dámě taktické možnosti Vxa5 se ziskem materiálu.
4,5-1,5
 
Do posledního kola jsme vstupovali s tím, že se s Pandou B popereme o třetí příčku. Nejprve vyhrála Eva, když její miniaturka zakončená metem trvala 17 tahů. Ostatní partie byli delší a vyrovnanější. Přemek získal kvalitu a nějaké ty pěšce, kvalitu vrátil za bezpečný postup do dámy. Do tříbodového vedení nás dostala odvážnou hrou Šárka. S tradiční soupeřkou Elen stála hůře, když umožnila napochodovat centrálními pěšci vpřed. Potom se však rozběhla volným b pěšcem do dámy. Elen už padala na čas, když si Šárka k překvapení všech přihlížejících postavila na b8 dámu. Vojta má asi rád komplikace, když se rozhodl dát dámu za dvě věže a střelce. Pozice byla ostrá a nepřehledná. Soupeřka nevyužila taktické šance k zisku kvality. Po rozehrání věží a s rozběhnutým volným f pěšcem dovedl partii k výhře. David se probojoval opět do vyhrané koncovky, tentokrát s figurou víc. Potom soupeř přehlédl napadení věže a bylo po partii. Jako poslední dohrávala opět Stela. Tentokrát se hrál Dámský gambit a už v zahájení přišla o pěšce na b7. Otevřela sice g sloupec na soupeřova krále, ale v zablokované pozici toho nedokázala využít. V koncovce věží a jezdců nedokázala zabránit porážce.
5-1
 
Díky výhrám v závěrečných kolech jsme se vyšplhali na třetí místo. Hurá!
 
Petr Staněk