Tento způsob léta zdá se mi poněkud šachovým

Od 15. 7. do 1. 8. se uskutečnil šachový festival v Pardubicích. Jako každý rok se sjelo plno hráčů do šachové Mekky, aby poměřili své síly v mnoha disciplínách tohoto intelektuálního sportu. Na letošní ročník dohlížel v roli hráče bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
 
E turnaj družstev
Na úvod festivalu se uskutečnil tradičně turnaj družstev. Také letos byl kvalitně obsazen, včetně mnoha mistrů a velmistrů. Jiskry z Jaroměře opět nemohly chybět. Kapitán Tomáš Prouza však letos neměl příliš šťastnou ruku při sestavování soupisky, protože mu dva hráči hned po prvním kole onemocněli, a tak musel v sestavě hodně improvizovat. Nakonec se vše podařilo a družstvo turnaj odehrálo se ctí.
Tým hrál ve složení 1. Tomáš Prouza 3,5b/7 2. David Bém 0,5b/1 3. Lída Rutter 2,5b/7 4. Petr Jecha 2,5b/5 5. Pavel Friedrich (nehrál) 6. Radka Staňková 2,5b/6.
Vstup do turnaje byl impozantní. V prvním kole remizovali s 6. nasazeným týmem Český lev Kolešovice 2:2, když soupeři nepomohlo ani nasazení GM. Rozhodující výhru zařídila Lída Rutter s Cozlem (1974). Ve druhém kole nás čekala Moravská Slávia B se zkušenými hráči 2250 – 2150 a navíc se kvůli nemoci hrálo ten den pouze ve třech. 0:4. Ve třetím kole zaznamenal v utkání s Náměští čestnou výhru Tomáš Prouza s Mičulkou (2034). 1-3. Další den se hrálo opět ve čtyřech a bylo to znát. Výhru s Rapidem Pardubice podtrhly tři body Lídy Rutter, Petra Jechy a Radky Staňkové. 3,5:0,5. Odpoledne přišla remíza 2:2 s Rychvaldským šachovým spolkem, kdy se vítězně prezentoval Tomáš Prouza s Adamčíkem (1681). V neděli se hrálo proti družstvům z Německa. V 6. kole s Radebeul zařídila těsnou výhru 2,5:1,5 Radka Staňková bodem v napínavé partii se Schneiderem (1628) a v posledním kole nestačili 0,5:3,5 na favorizovaný Kurac s talenty 2250+. Zápas posledního kola se zapíše do zlatého fondu šachových historek.laughing Nejlepší výkony za šachovnicí z našich hráčů předváděl Tomáš Prouza s výkonem 2033.
Gratulaci za místo na bedně zaslouží také náš host Pavel Čech hrající na první desce za tým Zikuda Turnov B
 
M turnaj Fischerovy šachy
V pondělí 20. 7. náš oddíl reprezentoval Petr Jecha v této netradiční šachové disciplíně. Rozdíl oproti klasickému šachu je v tom, že figury na 1. a 8. řadě nemají pevně dané postavení, ale náhodně se jejich pozice vybírá. To nedovoluje hráči získat výhodu pamatováním si variant v zahájení a tím podporuje samotnou kreativitu hráče. Petr získal 3b/7 což mu stačilo na 9. příčku.
 
MČR v Českém šachu
V pátek 24. 7. proběhl turnaj v Českém šachu za účasti autora a hlavního propagátora Petra Doubka. V turnaji zvítězil úřadující mistr světa IM Pavel Čech před 2. Tomášem Vrzalem a 3. Petrem Staňkem. O dominanci hráčů našeho oddílu v této stále oblíbenější hře svědčí 4. příčka Milana Borůvky a 5. Pavla Friedricha. Součástí turnaje byl také spuštěn nový online herní portál na https://www.czechchess.org/.
 
B, C hlavní turnaje
V hlavních turnajích, které se hrají vždy v závěrečném týdnu festivalu, jsme měli čtyři zástupce. S bodovým ziskem v B turnaji určitě není spokojen Petr Jecha 3b/8, když mu nevyšel především závěr.
V turnaji C se nejlépe dařilo skvěle hrající Stele Archlebové. Uhrála 5b/9 s výkonem 1561. Dokázala porazit často zkušenější soupeře. Blahopřejeme k pěknému výsledku!
Zkušenosti s vážnými partiemi a mezinárodním turnajem získávaly také Eva Archlebová 3b/9 a Iva Archlebová 2b/9. Obě předvedly super soustředěný výkon a zaslouží také velkou pochvalu.
Výsledky turnaj B, turnaj C
 
Letošní ročník se opět nehrál na hokejovém stadionu, zvedlo se startovné a je méně účastníků, ale i tak je turnaj v Pardubicích stále oblíbený a dá se říct, že patří k šachovým svátkům. Doufejme, že příští rok již pomine korona krize a nejen svět šachu se vrátí normálu.
 
 
Petr Staněk