Soustředění šachového oddílu v Deštném

O víkendu 4. - 6. 9. 2020 jsme již počtvrté uspořádali soustředění pro své členy a jejich rodinné příslušníky. Letos jsme pro akci vybrali Penzion Anička v Deštném v Orlických horách. Přijelo 38 účastníků (20 dospělých a 18 žáků).
 
Program byl od příjezdu plný šachových aktivit. V pátek po večeři jsme začali tradičně úvodním turnajem. Hrálo se 9 kol v bleskovém tempu 2x5 minut na partii. Mezi 26 účastníky zaslouženě zvítězil 1. Vráťa Jecha 7,5b před 2. Petrem Staňkem a 3. Petrem Doubkem oba 7b. Zkušeným hráčům zdatně sekundovali mladí talenti Šárka Marxová, Přemysl Řezníček a David Lesák...
V sobotu po snídani následovala simultánka IM Pavla Čecha proti 26 účastníkům s výsledkem +22 =2 -2 (nakonec se povedlo ukořistit vítězství Šárce Marxové a mě, remízu uhráli Miroslav Martinovský a Zdeněk Michl).
Po simultánce se někteří vrhli na řešení Orlického kvízu v podobě diagramů, který si pro účastníky připravil Pavel Čech. Bylo skvělé sledovat, jak zejména mladí hráči věnovali volné chvíle řešení diagramů.
Odpoledne se velká skupina pod vedením Radky vydala na výlet po okolních kopcích, jiní navštívili magický Neratov, archeoskanzen v Uhřínově nebo šli na houby. Suverénně nejvíc km nachodil Honza Kuneš, který zdolal Velkou Deštnou. Všichni jsme se stihli vrátit před velkou podvečerní bouřkou.
Následovala zajímavá přednáška Petra Doubka o trénování, přípravě na soupeře, psychologii, životosprávě a dalších důležitých faktorech, které rozhodují o výhře nebo prohře.
Večer následoval rapid turnaj, ve kterém se utkalo 22 šachistů na 7 kol tempem 2x10 minut. Zvítězil 1. Honza Kuneš 6b před 2. Radkou Staňkovou a 3. Milanem Borůvkou oba 5,5b. Opět hráli skvěle mladí Šárka Marxová, Tonda Korityák ml., Přemek Řezníček a Ondra Zolman… Bodovala také Eva Halamková, nejmladší šachistka turnaje (roč. 2013). Čtveřice hráčů si uhrála 3. VT a jeden 4. VT.
Nedělní program měl pod palcem IM Pavel Čech. Nejprve rozebral zájemcům partie ze simultánky. Pochválil především Šárku a Mirka za předvedené výkony. Poté se věnoval diagramům Orlického kvízu. Nejlepším řešitelem se stal David Lesák. Největší část přednášky věnoval dynamickým možnostem černého ve francouzské obraně.
Podle ohlasů se soustředění vydařilo. Slova, kterými jednotliví účastníci akci hodnotili, byly: pohoda, zajímavé, super akce, parádní zážitek, radost. Což nás jako pořadatele samozřejmě těší. Mnozí nám také poslali spoustu nápadů jak příště akci vylepšit, přidat víc přednášek apod.. Kladně hodnotili ubytování, stravu, čepovaný Prazdroj a především šachový program. Během soustředění slavili své narozeniny dokonce čtyři účastníci. Určitě splnilo svůj účel - stmelení kolektivu a stalo se již tradiční součástí přípravy na novou sezónu. Děkuji všem zúčastněným a věřím, že akce také přispěla jejich k nadšení pro šachy.
 
Za pořadatelský tým
 
Petr Staněk