Žáci Jaroměře na KPDMŽ v Hradci

Za zkratkou soutěže se skrývá Krajský přebor družstev mladších žáků (nar. 2008 a ml. a v družstvu musí být dívka a žák 2011 a ml.). Přebor se hrál v Hradci Králové v sobotu 22. 2. 2020 na 6 kol tempem 2 x 15 minut + 5 s na tah. Mezi 14 zúčastněnými družstvy reprezentovaly Jiskru Jaroměř dva týmy.
A družstvo ve složení: 1. Stela Archlebová 3b/6, 2. David Lesák 2b/6, 3. Jan Dřízal 2b/6, 4. Teodor Zolman 3,5b/6, 5. Eva Archlebová 4b/6. Tým byl 3. nasazený a před turnajem měl ambice skončit na medailových příčkách. Po výhrách v prvních dvou kolech proti Lipkám HK B a Třebechovicím se ve třetím kole utkali s jedním z favoritů Lipkám A. Prohráli jsme, ale průběh zápasu nebyl rozhodně jednoznačný a utkání mohlo skončit i opačným výsledkem. Důležité pak bylo 4. kolo s Náchodem. Hrálo se vyrovnané utkání kdy měl David v partii plné zvratů o sekundu méně a mohlo to být opět výsledkově naopak. Do 5. kola jsme překvapivě dostali losem největšího favorita, pozdějšího vítěze z Rychnova (, kde soupeři měli na všech deskách převahu 200 – 500 elo). V posledním kole jsme zvítězili s Podzvičinskou šachovou školou B 5:0. Tabulka byla velmi vyrovnaná. Od 3. příčky nás dělila jediná výhra. Konečná 8. příčka myslím neodpovídá možnostem hráčů. Dobře zahráli Stela, Teodor a Eva. David a Honza bojovali, ale tentokrát se jim výsledkově moc nedařilo.
 
Za B družstvo nastoupili: 1. Bartoloměj Houšť 2b/6, 2. Pavel Klempíř 2b/6, 3. Petr Záliš 3b/6, 4. Iva Archlebová 5b/6, 5. Tonda Novotný 2,5b/6. B tým střídal výhry a prohry. Porazili mj. Podzvičinskou šachovou školu A, Lípu C a Loko Trutnov. Skvěle zahrála Iva Archlebová. Ostatní přijeli získávat zkušenosti a k tomu přidali nějaké ty body. Pro Petra s Tondou to byl vůbec první start v soutěži družstev. Pochvalu ale zaslouží i Bartoloměj s Pavlem, kteří sehráli na předních deskách několik pěkných partií. B tým přesně potvrdil svoje nasazení a v tabulce skončil těsně za Áčkem, překvapivě se stejným bodovým ziskem.
 
V turnaji hrál ještě jeden hráč Jaroměře, Darek Zolman, který nastoupil jako host na 5. šachovnici týmu Podzvičinská šachová škola A a za šachovnicí předvedl super výkon. S 5b/6 byl vůbec nejlepším hráčem družstva. Díky tomu si uhrál 4. VT. Blahopřejeme!
 
Hlavním rozhodčím turnaje byl Milan Borůvka. Vše řídil s přehledem a bez problémů. Žákům se turnaji líbil a dobře si zahráli. Všichni hráči dostali drobnou cenu. Na závěr bych poděkoval přítomným rodičům, prarodičům a trenérům. Dík patří i pořadatelům, za pěkný turnaj a Milan Borůvka s paní Houšťovou, kteří mi pomohli s dopravou.
 
Petr Staněk