Červenec v Pardubicích

Největší mezinárodní festival šachu a deskových her na světě Czech Open v Pardubicích letos oslavil již 30. ročník a TJ Jiskra Jaroměř byla opět u toho. Hokejová aréna se každým rokem změní v babylon národů a her. Kromě šachu si můžete zahrát např. bridž, go, dámu, mankalu, shogi, letošní novinku české šachy nebo oblíbené quartino. Koncentrace šachistů je obrovská a můžete zde potkat plno známých, nebo omrknout, jak to válí současná česká špička.
 
Turnaj E čtyřčlenných družstev
Populární silně obsazený open, kterým se pravidelně začíná celý festival, přivítal 114 týmů a 593 hráčů z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Ruska, Ukrajiny, Kolumbie... TJ Jiskra Jaroměř byla nasazená na 70. místě. Tým hrál ve složení 1. Tomáš Prouza 2b/7, 2. Luboš Hubka 3b/4, 3. Radka Růžičková 3,5b/6, 4. David Bém 2,5b/5 a náhradníci Petr Jecha 1b/2 a moje maličkost (Petr Staněk) 1,5b/4. V úvodním kole dostáváme pravidelně vysoko nasazené družstva. Ani letos to nebylo jinak a čekala nás 13. nasazená Oaza Praha A s průměrným elem přes 2250. Porážka 0,5-3,5 se tak dala očekávat. Jedinou remízu jsem zaznamenal já s WIM Magdou Miturovou. Druhé kolo jsme porazili ženské družstvo Letušky 2,5-1,5. Zvítězil Luboš a Radka a remizoval Tomáš. Právě zde se zrodila teorie, že množství radosti z šachu po partii existuje, ale otázkou zůstává, u kterého ze soupeřů ji zůstane víc. Ve třetím kole remizujeme po boji na všech deskách s týmem Lysá n/L 2-2. V sobotu začínáme 4. kolo těsnou porážkou se Sokol Ml. Boleslav 1,5-2,5, když Tom nestačí na Řehořka (2309). V pátém odpoledním kole se štěstím porážíme německé dívčí družstvo Hagener SV 3 3-1, když se povedlo otočit dvě prohrané partie. V neděli dostáváme nejprve favority z Českého Slavoje (Houslice?) a je z toho bojovná remíza 2-2. Odpoledne potom další favority, sympatické Postoupky Muflons. Po boji opět 2-2.
 
Za šachovnici bylo vystoupení našeho týmu spíše průměrné. U Tomáše jsme viděli bojovné šachy, kdy se snaží stavět soupeře do obtížných situací. Má rád dámy a střelce a bylo vidět že aktivně útočí.
Luboš se dostával do pozic, kterým rozumí a postupným utahováním šroubů soupeře postupně přehrál.
Radka tradičně útočila na všechny figurky, krále i slabé body v táboře protivníka. Někdy se jí však soupeř vysmekl.
David hrál pevné šachy a řídil se heslem především bezpečnost.
Petr Jecha byl za šachovnicí jako beránek. Měl 2x bílé, vždy postavil pevnou pozici a se soupeřem se o bod rozdělil.
Já jsem se bojovně jen tvářil, ale v pozici jsem měl plno slabých polí. Nejlépe se mi povedla první partie. Ve druhé, proti letuškám, jsem zazmatkoval a ve vyhrané pozici s 2 pěšci navíc + lepším časem se mi povedlo ještě prohrát.
Celkové jsme obsadili 59. místo (39. v rámci MČR) a jsme 2. nejlepší tým Královéhradeckém kraji!!! První byla o bod Slávia HK. Turnaje se z našeho kraje zúčastnili ještě Novoměšťáci, Lípa A, Lípa B, Hronov, Panda Rychnov, Lipky, Trosky a Hořice. Když se podívám na pořadí Jaroměře v minulých sezónách, tak letošní 59. příčka bude asi dosud nejlepší výsledek. Jen připomenu 2018: 76. místo, 2017: 74. místo, 2016: 102. místo, 2014: 67. místo, 2013: 91. místo, 2012: 64. místo, 2011: 78. místo a dál se mi nechtělo hledatsmile. Na bedně jsme měli nakonec „svého“ zástupce. Stříbrnou příčku v celkovém pořadí obsadil tým Zikuda Turnov A, kde hrál na 4. šachovnici náš host v KP IM Pavel Čech. Gratulujeme!
 
Turnaj J
Otevřeného ratingového 7-kolového turnaje se zúčastnil Zdeněk Michl 3b/7. Turnaj bral jako příležitost rozehrát se po delší šachové přestávce. Zahrál si první kolo s hráčem ÏM, porazil mladou naději z Ruska. V ostatních partiích většinou s mladými talenty z Ruska, Německa a Polska hrál pevně a po aktivní hře dospěl pokaždé do remízového přístavu.
 
Turnaj České šachy
Petr Doubek přišel jako autor s novou skvělou hrou České Šachy. V rámci Czech Openu se konalo první MS a mě (Petr Staněk) se podařilo uhrát 2. místo!!! :-)
 
Turnaj R čtyřčlenných družstev v blesku
Na týmovém blicáku reprezentovalo náš oddíl družstvo složené většinově z hráčů našeho oddílu: Petr Staněk, Radka Růžičková, Soňa Kubelová, Pavel Friedrich, Šárka Marxová a Vladimír Tauchman ml. Sestava se dávala složitě dohromady až den před začátkem. K diskusi bylo plno nápadů jak se tým bude jmenovat. Nakonec dostalo nejvíc hlasů Za pět minut. Solidně zahrála jen Radka a Pavel. Ostatní jsme padali na čas.
 
V druhé polovině festivalu se rozehrávají především hlavní turnaje. Své zástupce jsme letos měli kromě velmistrovského A ve všech turnajích.
 
Turnaj B
V konkurenci 216 účastníků jsem (Petr Staněk) se 4,5b/9 zůstal zhruba na svém. Snažil jsem hrát agresivně, pozice zaměřené na taktiku a gambity už od zahájení . Držel jsem se hesla „je dobré dát figuru za dva pěšce, když útok pokračuje“ a několikrát to také vyšlo.
 
 
Turnaj C
Premiérově si C (265 úč.) turnaj zahrál Pavel Friedrich. Uhrál 3,5b/9 s výkonem 1568, oproti nasazení si polepšil o 45 příček a do Ela si připsal 103 bodů!!! Všechny kola odehrál s ratingově silnějšími soupeři, hrál bojovné partie a soupeře často přehrával v koncovkách. Se svým výkonem a především předvedenou hrou může být maximálně spokojen.
 
Turnaj D
Zde jsme v konkurenci 223 účastníků měli dva zástupce. V první polovině skončila Šárka Marxová se ziskem 5b/9. Po pomalejším rozjezdu měla skvělý závěr, když v posledních pěti kolech vybojovala 4 body. Pro Šárku to byla premiérová účast na turnaji v Pardubicích a hned na poprvé mimořádně úspěšná.
Nejmladší reprezentantkou našeho oddílu byla Stela Archlebová. V partiích střídala pravidelně výhry a prohry. Škoda, že se jí nepovedlo dotáhnout k vítězství některé dobře rozehrané partie. I tak jsou 4b/9 pěkným výsledkem.
 
Turnaj 30+
Novinkou byl letos turnaj pro účastníky nad třicet let, kteří se chtějí vyhnout mladým talentům. Na startovním poli jsme měli Petra Jechu. Ten po báječném začátku (3b/4) v druhé polovině turnaje trochu zvolnil, ale i tak uhrál solidních 5b/9.
 
Hlavní festivalové turnaje představují skvělou možnost pro mladé talenty z našeho oddílu zahrát si s hráči z celého světa. Věřím, že se příští rok zúčastní ve větším počtu. Celý festival proběhl od 11. do 28. července. Při pohledu z tribuny na často tisíce účastníků to bývá neopakovatelný zážitek. Stálé stanoviště měl v rámci festivalu další hráč našeho oddílu Petr Doubek, tentokrát v roli pořadatele. Představoval zde své stále populárnější hry Quartino a nově také České šachy.
Děkujeme všem kamarádům a členům oddílu, kteří nás v průběhu turnaje přijeli podpořit a drželi nám palce. Důležitá byla letos opět špachtlovaná kunětická zmrzlina před každým kolem smile.
 
Petr Staněk