Dramatický souboj o medaile v KPŽD

V sobotu 26. 1. 2019 se v Rychnově n/K uskutečnila závěrečná dvě kola Krajského přeboru žákovských družstev. Dopravu v obtížných zimních podmínkách jsem zajišťoval já a druhým autem Tonda Korityák st. Tým na místě podpořil i další trenér Karel Soural. Do Rychnova jsme přijeli oslabeni o dva hráče základní sestavy. I přes to jsem hráčům věřil: Tonda Korityák, Adam Holda, Ondra Zolman, Šárka Marxová, Vojta Korityák a David Lesák.
 
První zápas jsme hráli s družstvem Třebechovic a tady jsem cítil velkou šanci na bodový zisk. Už v úvodu nás dostal do vedení David. Pěknou partii sehrál Adam, který nedal soupeři šanci. Další bod přidala po soupeřově hrubce Šárka. Ostatním se již tolik nevedlo. Téměř 100tahovou partii sehrál Ondra. Bohužel v obtížné věžové koncovce V+2p proti V+3p nereklamoval opakování tahů a partii neudržel. Složité to měl Tonda se zkušeným Zdechovským. Ve střední hře přišel o pěšce, a to nakonec rozhodlo. Vojta ztratil nit už v zahájení, neudělal rochádu se a po několika chybách musel vzdát. V celkovém součtu to byla jen remíza 3:3.
 
Rozhodující zápas v boji o třetí příčku a bronzové medaile jsme sehráli s domácí Pandou Rychnov B. Chtěli jsme v utkání zvítězit. Vše odstartovala rychlá výhra Šárky, prohra Ondry taktickou chybou a remíza Vojty v lepší pozici, když měl kvalitu navíc. U ostatních to na šachovnicích vypadalo více než dobře. Skvěle útočil David a už v zahájení získal figuru a bylo jasné, že vyhraje. Stav zápas byl vyrovnaný a rozhodovalo se až v koncovkách. Pěšce navíc měl v koncovce těžkých figur Tonda a Adam měl na stole asi remízovou věžovku. Bohužel obě naše první šachovnice prohráli a David vítězstvím upravil konečný výsledek na 2,5:3,5.
 
Za tým ve v letošní sezóně KPŽD nastoupili: 1. Tonda Korityák 1b/6, 2. Pavel Friedrich 1,5b/4, 2,3. Adam Holda 1b/3, 3,1. Ondra Zolman 0b/6, 4,1. Šárka Marxová 4b/6, 5. Stela Archlebová 3b/3 (host z TJ Hronov), 5. Vojta Korityák, 0,5b/2, 6. Tomáš Dřízal 0b/1, 6. David Lesák 4,5b/5
 
U družstva se projevilo oproti minulým sezónám dramatické zlepšení. Za šachovnicí bylo vidět pořád plno chyb, ale výsledkově jsme do posledních partií bojovali o medaile. Oceňuji především bojovnost a téměř žádné rychlé remízy. Když budu citovat z článku pořadatele a trenéra vítězného družstva Jiřího Daniela: „Závěrečná dvě kola v Rychnově byla velmi dramatická, mnoho zápasů končilo až po vyčerpání celých časových limitů 40 minut + 30 sekund na tah, tedy po více než 2 hodinách hry. Špička soutěže hraje na úrovni II. VT a celá soutěž je minimálně na průměru III. VT...“ Letos jsme v týmu zkoušely nové hráče a osvědčila se spolupráce se zkušeným trenérem Karlem Souralem. Družstvo má určitě potenciál do dalších let krajský přebor vyhrát a probojovat se do ligy dorostu.
 
 
Petr Staněk