TJ Jiskra Jaroměř je 3. nejlepší v kraji na MČR družstev

Po roce je opět v Pardubicích mezinárodní festival šachů a her Czech Open 2017 a také náš nejoblíbenější turnaj - otevřené MČR čtyřčlenných družstev. Letos se ho zúčastnilo 671 hráčů v rekordních 131 týmech. Zvítězila Zikuda Turnov A, před slovinským IMENITNI a ukrajinským WITH NO MERCY. Náš tým TJ Jiskra Jaroměř byl nasazený jako číslo 81, ale rozhodně jsme neztráceli optimismus a naděje na lepší umístění.

Naše sestava:

1. šachovnice Petr Staněk (2,5 b/5). Já jsem vyhrál a prohrál pouze jednou. Zbytek partií jsem byl naladěn smířlivě.

2. šachovnice kapitán Tomáš Prouza (2,5 b/7). Jako jediný odehrál všechny partie a měl v průměru nejtěžší soupeře. Povedla se mu partie s Martinem Francem, jinak kazil dobře rozehrané pozice.

3. šachovnice Radka Růžičková (3 b/6). Dvakrát vyhrála a v partiích dokázala potrápit několik favoritů. Za šachovnicí měla i slabší chvilku, když úplně ztratila nit v partii s náchodským matadorem Páťou Vágnerem.

4. šachovnice Roman Kudr (3 b/4). Cestou v autě sršel vtipy a třikrát ze 4 zápasů jsme díky němu v bodovali.

5. šachovnice Milan Borůvka (0,5 b/2). Spolehlivě nás odvezl na sobotní a nedělní kola, fotil a navíc zajistil důležitou remízu proti Unichess.

6. šachovnice David Bém (1,5 b/4). Měl smůlu na los, dokázal vytočit jednoho GM, když mu omylem přemáčkl hodiny. Vybojoval důležitou výhru s Letohradem.

První kolo jsme dostali 16. nasazené Šakal Kozolupy. Sestava soupeře s GM Neumanem na 4. šachovnici budila respekt. Prohra 1-3 tak byla ještě ok. Remízu jsem uhrál já a Roman. David s velmistrem držel krok až do koncovky a nezmátl ho ani přes hodinářskou fintu. V druhém kole jsme v sestavě Petr, Tomáš, Radka a Roman zdolali tým Trosky 2017 ze Sobotky vysoko 4-0. Ve třetím kole jsme proti favorizovanému ŠK Zlín A nebyli úplně bez šancí. Nakonec remízy Radky, která o výhru přišla až v časové tísni a Davida znamenaly ještě přijatelnou prohru 1-3. Ve 4. kole porážíme v regionálním derby těsně TJ Hronov B. Bod za výhru si připisují Tomáš s Romanem a já remízu na 2,5-1,5. Soupeř byl oslaben o “Bludného Holanďana“, když hostující Marek Krása neodolal souběžně hranému turnaji v bughouse. V pátém kole se nad naše síly ukázalo družstvo Sokol Mladá Boleslav. Prohráváme vysoko 0-4. Rozhodující je však bodovat v posledních dvou kolech! Los 6. kola nám přisoudil nevyzpytatelný Spartak Letohrad. Pokyn kapitána zněl jasně – zvítězit! Po výhrách Radky s Davidem a mojí remíze vyhráváme těsně 2,5-1,5. Tomáš partii kazí až těsně před cílovou rovinkou s krajně nebezpečným panem Maceškou. Poslední kolo nás čeká nemilý soupeř - favorizovaný Unichess A. Radka, Roman a Milan dávají své partie rychle za remízu (velmistři!?) a osud zápasu leží v rukou kapitána. Tomáš se však soupeře s elem 2282 nezalekl a ve složité střední hře z pozice síly přijímá nabídku remízy na pěkných 2-2.

V konečném součtu jsme si po 3 výhrách a 1 remíze polepšili o 7 příček na 74. místo (41. místo v rámci MČR). Mezi krajskými družstvy jsme obsadili 3. příčku za družstvy Slavia HK a ŠK Lípa A. Za námi skončil např. TJ Hronov nebo Jiskry z Hořic. O skvělý týmový výsledek se zasloužili všichni hráči družstva. Naučili jsme se novou hru QUARTINO od Jaroměřského autora a šachisty Petra Doubka.

Spokojený kapitán si po zásluze vychutnává své Cuba Libre.

Petr Staněk