Krajský přebor žákovských družstev

Po loňském triumfálním postupu našeho A družstva z prvního místa do nejvyšší krajské soutěže v žákovské kategorii jsme si do sezóny 2016/2017 stanovili cíl zachránit se a možná i překvapit. V přeboru bojovalo celkem 9 družstev v průběhu 3 jednodenních soustředění 12. 11. 2016 v Hradci, 4. 2. 2017 v Hronově a na 1. 4. 2017 v DDM Klíč Jaroměř. Hrálo se zápisem, tempem 2 x 30 min. + 30 s. na tah. Na všech zápasech jsem byl přítomen jako trenér, řidič a doprovod. Naše sestava zůstala oproti loňsku prakticky stejná, jen Lojzu Martínka nahradil v soupisce Vojta Jirka. V průběhu soutěže jsme měli našlápnuto k 9 bodům. Nakonec jsme zvládli klíčový zápas proti Sokolu HK. Sice jsme splnili cíl a zachránili se, ale příští rok předvedeme určitě lepší výkony.

První kolo jsme si vybrali nováčkovskou daň. Hráči by vzdorovali déle nebýt zbytečného zasahování do partií ze strany vedoucího soutěže, který se bál o výsledek svého družstva.

Ve druhém kole jsme podali zlepšený výkon. Vyhrála Šárka, remizoval Vojta a ostatní v partiích bojovali.

Ve třetím kole bylo zaděláno na překvapení. S jedním z favoritů celé soutěže jsme sahali po 3 bodech. Po 20 minutách se vyznamenal Adam, když v pěkné miniaturce porazil favorizovaného Filipa Šolce. Potom vyhrál Vojta Jirka a po výhře sahali také Šárka s Pavlem. Vypadalo to na naši výhru 4-2. U obou se však partie několikrát otočila a nakonec jsme v slibně rozehraném zápase nezískali ani bod.

V Hronově čtvrté kolo proti domácím favoritům, kteří soutěž dvakrát po sobě vyhráli, jsme moc šancí neměli, navíc když proti nám nastoupili v základní sestavě. U nás vypadl ze sestavy zatím nejúspěšnější Vojta Jirka a poprvé za žákovský A tým nastoupil Vojta Dostál. Za šachovnicí se našim moc nedařilo, Pavel nezopakoval porážku Cibulky z přeboru škol a Vojta pokazil slibnou koncovku. Zaslouženou remízu uhrál Tonda s Lukášem Drašnarem.

Další zápas pátého kola proti čtvrtému celku by se dal nazvat „utkání ztracených příležitostí“. Tentokrát jsme měli k vítězství mnohem blíž než soupeř. Nejprve zkušeně vyhrál Tonda, když soupeři nedal šanci. Výhru zkušeně vybojovala Šárka, když krásně lavírovala, vylepšovala figurky a postupně realizovala materiální převahu. Oba si zasloužili pochvalu od přítomného kapitána B družstva Tomáše Prouzy. Vyhranou pozici pokazil Vojta a po hrubkách dokonce prohrál. Doplatil na rychlou hru. Pavel protihráče jasně přehrál. Poté však nedal jednotahový mat, možná proto, že si políčko, kam směřovala jeho matující dáma, soupeř nesportovně zakrýval partiářem. Pořád však měl vyhranou pozici, se kterou si ale nedokázal poradit a po chybách ještě prohrál. Mirek Vašata v lepší pozici odmítl soupeřem nabízenou remízu a snažil se pomocí obětí o útok na královském křídle. Ten nevyšel a protihráči zůstal materiál navíc. Adam ke všemu prohrál remízovou koncovku. Smolný zápas.

Od 7. kola nás čekalo domácí prostředí. Škoda, že dal Adam přednost olympiádě, a tak opět nastupujeme oslabené sestavě. Od zápasu proti Třebechovicím jsme stavěli benjamínka Davida Lesáka. Remízu zde uhráli Pavel a Šárka. Ta navíc nevyužila chyb soupeře, když mohla několik tahů inkasovat zdarma věž. Zde jsem od všech čekal lepší výkon.

Vítězství 4-2 jsme se dočkali až v 8. kole proti poslednímu družstvu v tabulce, které navíc hrálo oslabené sestavě. Zde vyhráli po boji Vojta a Tonda.

V posledním 9. kole jsme nestačili na Pandu, když remízovali jen Tonda s Šárkou. Ta měla na šachovnici vyhranou pěšcovou koncovku, kterou jen remizovala.

Nyní zhodnotím výkony jednotlivých hráčů:
1.    Adam Holda (roč. 2003, 1 bod/5 partií) to měl na první desce těžké. Překvapil výhrou s Filipem Šolcem. Škoda že nenastoupil na závěrečné trojkolo. Pokud se Adam oprostí od některých „dětských nemocí“, zlepší své chování ke spoluhráčům a soupeřům, má potenciál být lídrem nebo tahounem týmu. Příští rok mu navíc odejdou nekteří soupeři Horák, Rýdl nebo Šolc a může se tak poprat o ještě lepší výsledek.
2.    Mirek Vašata (roč. 2002, 0b/8) statečně bojoval ale tentokrát se mu nedařilo. Zaslouží pochvalu za to, že odehrál všechna utkání a v každé partii se snažil uspět. Chybí mu větší herní praxe z vážných zápasů a „tah na branku“. Závěrečné trojkolo na první šachovnici bylo nad jeho síly. Věřím, že v příští sezóně to bude podstatně lepší.
3.    Pavel Friedrich (roč. 2004, 0,5b/8) dokáže sehrát pěkné partie a porazit kohokoli. Letos se začal trochu hledat, zkoušel nová zahájení, což mu moc nevycházelo. Soutěž mu letos nesedla, ale určitě už brousí své šachové zbraně na další soupeře.
4.    Vojta Jirka (roč. 2002, 2,5b/6) hraje pěkné útočné šachy. Letos mu to vycházelo jen se slabšími soupeři. Pokud se zaměří i na strategii, plány hry a koncovky, tak může příští sezónu uhrát mnohem víc bodů.
5.    Antonín Korityák (roč. 2004, 3b/8) mile překvapil. V průběhu soutěže se neustále zlepšoval, poctivě se připravoval na soupeře a zaslouženě uhrál tři body. Takže velká pochvala především za přístup k partiím.
6.    Šárka Marxová (roč. 2006, 4b/8) získala nejvíc bodů z týmu a zaslouží velkou pochvalu. V počtu odehraných turnajů máme určitě nejaktivnější dívku v kraji. V jednotlivých momentech přehlížela hodně taktiky a musí také zapracovat na koncovkách. Když jí ale zápas sedne, tak jsou soupeři bez šancí.
7.    Vojtěch Dostál (roč. 2007, 0b/2) nastoupil proti zkušenějším soupeřům v Hronově. V obou partiích měl dobré šance, které zahodil rychlou hrou. Musí se u partie naučit soustředit, protože to, co stačí proti např. na Velké ceně (jednotahové hrozby, šustrmaty apod.), už v krajském přeboru nefunguje. Pro Vojtu to však byly první vážné partie, ze kterých se může do příště poučit.
8.    David Lesák (roč. 2008, 1b/3) zaskočil obětavě na poslední domácí trojkolo v DDM Klíč. Na soupeře zatím neměl, hrál rychle, ale snažil se bojovat a získal cenné zkušenosti do dalších zápasů.

V konečném součtu je 8. příčka asi maximum možného. Na rozdíl od ostatních družstev nemáme žádné hosty a potřebu vyhrávat za každou cenu. Pozitivní je, že ze sehraných partií se můžeme poučit, jde zlepšit zápasová taktika, přístup některých hráčů a také, do dalšího ročníku zůstane družstvo pohromadě. Chtěl bych, aby opět ulicemi zněl neohrožený pokřik Oldy Wenkeho: „Zavírejte okna, dveře, jsou tu borci z Jaroměře!“ Na závěrečná tři kola přijely do DDM Klíč všechny zúčastněné týmy. Pro hráče a doprovod jsme nachystali pěkné hrací prostory, odpočinkovou místnost na analýzy, občerstvení a tělocvičnu. Na závěrečném soustředění se podíleli Andrea Matoušová, Milan Borůvka, Mirek Martinovský, Radka Růžičková, Tomáš Prouza, Vráťa Jecha, Antonín Korityák st. a Antonín Korityák ml. a Miloš Marx, kterým děkuji za pomoc při organizaci a zajištění zdárného průběhu turnaje. Zároveň bych chtěl poděkovat DDM Klíč za možnost využít pěkné hrací prostory. Všichni hráči si zaslouží pochvalu za bojovné výkony. Sice jsme se zachránili, ale na krajskou špičku musíme ještě pořádně potrénovat.

 
Petr Staněk