MČR družstev starších žáků v Chrudimi

O víkendu 25. – 26. 5. 2024 se konal v Chrudimi již 60. ročník legendárních Zaječic – MČR družstev starších žáků. Hrálo se v krásných sálech městského muzea. Jedná se o prestižní turnaj mládeže. Hrála 6 členná družstva složená s ml. žáka (2012 a ml.), dívky a hráčů nar. 2009 a ml. Čekala nás rekordní konkurence 73 družstev z celé ČR, vč. Mnoha extraligových a ligových týmů Plzně, Brna, Prahy, Ostravy, Starého Města, Klatov aj. Z královehradeckého kraje hrály v turnaji ještě družstva Panda Rychnov a ŠK Lípa. Jaroměř se na akci představila po více než 20 letech. Z ligového týmu se omluvil Vincenc, naopak nás posílil Jonáš z Broumova. Naše družstvo bylo nasazené na 52. místě. V sestavě jsme měli 8 hráčů z toho dvě dívky a 3 mladší žáky a všichni se střídali dle rozpisu. Jaroměř reprezentovali Jonáš Jirman, Tobiáš Raule, Eva Archlebová, Iva Archlebová, Nathan Holda, Kryštof Balcar, Matyáš Horník a Adam Bém. Hráčům jsme zařídili nová oddílová trička. 
V prvním kole jsme nestačili 0-6 na ligové družstvo Klatov. Ve druhém kole vysoko porážíme tým Zikuda Turnov B 6-0. Třetí kolo se proti favorizovanému Táboru dokážeme prosadit pouze na prvních šachovnicích 1,5-4,5. Čtvrté kolo nám los přisoudil další ligový tým z Kralup. Prohráváme jasně 0-6. V pátém kole se nám s Bohemians Praha B daří otočit zápas, kde to bylo už 0-2 pro soupeře, ale nakonec vítězíme 3,5-2,5. V nejdelší partii kola přehrává Jonáš svého soupeře. Současně porážíme Švédsko na hokejovém MS, tak je radost dvojnásobná. V 6. kole (posledním sobotním) saháme po bodu s favorizovaným Vyškovem. Evě se povedl báječný obrat a nakonec je z toho po boji těsná prohra 2,5-3,5. V 7. kole s přehledem porážíme Říčany C 4-2 a v předposledním 8. kole nestačíme 0,5-5,5 na Lysou n/L B. V posledním 9. kole se od nás v utkání s družstvem Železných hor B odklonilo štěstí. Zprvu to vypadá na naši jasnou výhru, potom na těsnou výhru, která by nás katapultovala nahoru o cca 20 míst v tabulce. Soupeře na šachovnici zcela přehráváme, ale nakonec vyhrané pozice kazíme v časovkách. Výsledkem těsná prohra 2,5-3,5. Ale i tak jsme předvedli super bojovný výkon!
Výkony:
  1. Jonáš Jirman 4,5b/8 (výkon 1630) – super přínosná posila a nejúspěšnější hráč týmu. Na první šachovnici hrál neohroženě, aktivní dynamické šachy do vyčerpání všech možností, soupeře přehrával a měl rozhodně na víc, než napovídají získané body. Zaujala mě bojovná výhra s Novákem ve 4. kole, kdy odmítl věčný šach a zvítězil v koncovce těžkých figur.
  2. Tobiáš Raule 3,5b/8 (výkon 1569) – Tobiáš hrál na dvojce skvěle! Z průběhu partií je vidět, že má také raději delší tempo. Soupeře přehrával především v koncovkách a dokázal vzdorovat i zkušenějším protivníkům. Za mě byla nejlepší vzorově sehraná jezdcovka se Soukupem ze 7. kola.
  3. Eva Archlebová 2b/7 (výkon 1404) – Evě se začalo dařit až v polovině turnaje. Soupeřům se určitě nelíbil její agresivní styl hry. Povedl se jí učebnicový úprk pěšcem a skvěle sehraná věžová koncovka s Ulrichem v 6. kole.
  4. Iva Archlebová 4b/7 (výkon 1381) – Ivě se turnaj mimořádně povedl. V utkáních získávala mimořádně důležité body a velmi často rozhodovala utkání. Skvělý výkon předvedla v pátém kole, kdy porazila Shammu obětí věže na h2 s matovým útokem.
  5. Nathan Holda 1b/6 (výkon 1215) – pro Nathana bylo důležité přežít zahájení. Potom už hrál svoje vynalézavé šachy a několikrát nebyl daleko od vítězství. Vítězství zaznamenal ve 2. kole se Schovancem.
  6. Kryštof Balcar 1,5b/6 (výkon 1118) – Kryštof hrál dva odlišné poločasy. V sobotu bojoval, rval se o každý půlbod, ale vždy chyběl kousek. Potom ale zazářil v nedělní části turnaje, kdy se mu povedlo uhrát všechny své body. Pěkně zvítězil s Mikešovou v 7. kole a lepší pozici měl i v posledním utkání.
  7. Matyáš Horník 1,5b/6 (výkon 1179) – Matyáš vyhrál pěkně ve druhém kole s Bondarenkem. Potom měl v mnoha partiích plno dobrých momentů a nápadů. Skvěle rozehrál i partii s Faratem v 9. kole, ale v koncovce přehodil tahy a místo výhry bral jen remízu.
  8. Adam Bém 2,5b/6 (výkon 1351) – Adam se ukázal jako správný bojovník. Před soupeře stavěl neustále překážky a dokázal vydolovat body i ve zdánlivě ztracených pozicích. Pěkně zvítězil např. ve 2. kole s Lhotákem.
Eva zahrála 1...Vxc6+ a po 2. Kc6 h2 0-1
 
Matyáš mohl zvítězit tahem 1...Vxg5 s dalším postupem d pěšce
 
MČR starších žáků je za námi. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za vzornou reprezentaci, šachovému oddílu TJ Jiskra Jaroměř, Radce Staňkové a rodičům (Martin Horník, Ludmila Pilnáčková, Josef Archleb a Věra Jirmanová) za pomoc, dopravu a podporu hráčů v průběhu turnaje. Na dálku nám fandila celá Jaroměř (nebo alespoň skupina Top šachisti, kam jsem posílal fotky a průběžné výsledky). Byla to velice náročná akce, především sobotních 6 kol. Výsledkově jsme zůstali cca na svém nasazení, ale oceňuji bojovnost a to, že jsme se dostávali do dobrých pozic. Protože se jednalo přece jen o rapid partie, tak nejsou získané body to nejdůležitější. Za mě to byla skvělá akce. Hrálo se v pěkném reprezentativním prostředí, panovala báječná atmosféra a všichni měli možnost zahrát si s kvalitními soupeři z ligových družstev.
 
Petr Staněk