Jiskra Jaroměř na MČR družstev v Pardubicích

Jako každý rok se na úvod šachového festivalu v Pardubicích účastníme MČR družstev. Od čvrtka 13. 7. do neděle 16. 7. 2023 hrálo 132 týmů 7 kolový mezinárodní turnaj klopotným tempem 2 x 90 minut + 30 s na tah. Letos se k čtyřem matadorům přidala dvojice mladých talentů. Nastupovali jsme v sestavě 1. já (Petr Staněk) 1b/4, 2. Tomáš Prouza 1b/5, 3. Radka Staňková 2b/5, 4. Roman Kudr 2b/3, 5. Vojta Zeman 1b/6, 6. Martin Paar 3b/5. Výsledkově se dařilo Radce, která si připisuje 15 bodů do ela. Roman hrál na pohodu. Tom ze svých výkonů po velké rochádě raději onemocněl. Naopak Martin s Vojtou hráli výborně s výkony nad 1500. Oba se na soupeře připravovali, trénovali taktiku, hráli útočně, nebáli se obětovat materiál a k utkáním přistupovali zodpovědně. No a já to měl na jedničce těžké.
V prvním kole jsme hráli 0,5:3,5 s juniory z Turnova. Všechno mladí ambiciózní protihráči s elem 2200+, kteří nakonec skončili v turnaji šestí! Já sem stál až do oboustranné časovky vyrovnaně, dlouho hrál vyrovnaně také Vojta. Možná tam měl někde věčňák. Zabojovala ale Radka, která se dostala po neopatrném soupeřově 41...b5 dostala do vyhrané koncovky stejných střelců. Místo, aby v klidu postupovala postouplým pěšcem do dámy, tak si vzala ještě jednoto pěšce a po vynucené výměně střelců to byla v oboustranné časovce jen remíza.
BNT (|Radka místo Sd8 vzala pěšce)
Druhé kolo jsme porazili Rapid Pardubice vysoko 3:1, když zvítězili já a Tomáš a remizovali Radka a Roman. Soupeři se nás snažili přesvědčit, že budou hrát jen ve třech, ale nakonec k radosti Romana dorazili všichni.
V pátečním třetím kole jsme doslova narazili 0-4 na další tým “domácích“ Gasco Pardubice. Radka přehlédla pěšce a z respektu k zkušenému soupeři (FM Mojžíš) nekladla velký odpor. Tomův soupeř měl netradiční podporu v podobě strašidelné panenky s manželčinou hlavou, a proti tomu se hrát ani nedá. Pochvalu zaslouží mladí. Oba, Vojta i Martin, stáli na výhru s hráči 1900+. Jak lze hrát aktivně černýma „berlín“ s obětí na h2, ukázal soupeřce Martin. Škoda že se v průběhu matového útoku přepočítal, byl by to pěkný skalp.
ČNT (vyhrávají Sh3+, Sxg3 i Jxg3 což se stalo v partii)
V sobotu ráno jsme nastupovali proti družstvu Brožíci s velkým očekáváním. Martin měl vše dobře spočítané a ubránil věžovku s pěšcem méně. Vojta přešel do vyhrané jezdcové koncovky, kde však zvolil chybný plán a soupeřka to dotáhla do remízové pozice. Pak stačil jeden neopatrný tah, výměna jezdců a bylo po partii. Roman remizoval, když se celou partii bránil, ač měl dva pěšce navíc. Tom přehlédl taktiku a tak odcházíme s porážkou 1:3.
V pátém kole to skončilo 2:2 s týmem MATadoři. Pěkně zvítězil Martin, remizoval Vojta s Radkou. Její partie byla jak na houpačce. Chvíli stál na výhru soupeř, potom zase Radka, tak nakonec zasloužená plichta. Na zápas nás přijel podpořit Olda Wenke. Malou tragédii zažil Tomáš Prouza, od prvního tahu na tom byl lépe, v průběhu hry zesiloval pozici a místo, aby partii zakončil pěknou výhrou, tak dvoutahově přehlédl věž.
BNT (Tom měl hrát Vd7+)
Šesté, již předposlední kolo, hrajeme poprvé na pódiu. Daří se nám zvítězit s rodinným družstvem Souralovi 2,5:1,5. Pěkně vyhrál Martin. Trochu lepší koncovku věží a jezdců kazí Vojta, a má tak místo výhry jen remízu. Šachy radosti hraje Roman, když svou mladou soupeřku překvapil obětí Sxh7, vyhnal jejího krále přes celou šachovnici na dámské křídlo, znehybnil jí figury na poslední řadě a přitom posbíral pár pěšců, aby nakonec zakončil partii matem. Já jsem dohrával poslední a snažil sem se hrát aktivně. Místo bordelu na šachovnici jsem zvolil pasivní koncovku a tu se mi nepovedlo udržet.
ČNT (soupeře jsem překvapil 32. e4)
Poslední kolo prohráváme s nepříjemným soupeřem 1:3. Radka souhlasila s remízou za černé už v zahájení. Hrálo se netradiční 1. a4 g6 2. h4 h5 3.g3 Sg7 4. Va3 d5 5. Sg2 c6 6. Jh3 0,5-0,5. Martin pěkně remizoval z pozice síly. Já jsem podcenil útok na dámském křídle a s figurou navíc, ale v horší pozici jsem spadl na čas. Vojta hrál vynalézavě, nebál se obětovat materiál, dostal se do lepši pozice, pěšce dotáhl až na 7. řadu, ale pak něco přehlédl.
 
Za tým Zikuda Turnov B uhrál na první šachovnici IM Pavel Čech 2,5b/4 s výkonem 2397.
 
Celkově jsou družstva na Czech Openu super turnaj. Sice obsazujeme spíše spodní příčky v pořadí, ale i tak jsme nejlepší (jediný) tým z našeho okresu. Z Královehradeckého kraje v rámci MČR před námi skončily snad jen tři družstva. Setkáte se s kamarády, narazíte na týmy s netradičními názvy jako Geniální matová léčka, Jízda na černo, Tuhý kořen, c6! nebo Angry Bears. O šachách to je jen pokud se můžete během kol vystřídat. Hrát tři dvoukola je podle našeho předsedy šachový masochismus, ale i tak je v Pardubicích krásně. Do hlavních turnajů jednotlivců (B, C a 30+) se chystá minimálně 7 hráčů z našeho oddílu!
 
 
Petr Staněk