Olympiáda dětí a mládeže ve Špindlerově Mlýně

Pro organizátory a rozhodčí začal turnaj dlouho před samotným začátkem Olympijských her dětí a mládeže. Pojďme si přiblížit dění těsně před samotnou akcí. Olympiáda byla zorganizována velmi dobře v lednovém termínu, ještě v pátek jsem si říkal, na čem budou lyžaři a snowboardisti pořádat své disciplíny, když sníh byl pouze na obrázku, ale svatý Petr víkend těsně před zahájením vše zařídil. Disciplíny se konaly po sportovištích po celém kraji - Trutnov, Vrchlabí, Nová Paka a samozřejmě ve Špindlerově Mlýně. Šachy našly své zázemí v hotelu Pinia - Clarion u Labské přehrady.

V neděli jsme organizovali technickou schůzku s vedoucími výprav. Vzhledem k problémům s dopravou a nadílkou čerstvého sněhu byly přítomno asi 8 ze 14 výprav. Přítomné jsme informovali o propozicích, pravidlech a hodnocení jednotlivých turnajů. Zbylé výpravy jsem informoval emailem o všech důležitých bodech technické schůzky.

V pondělí v 9:00 byly zahájeny 4 turnaje v rapidu (25 min +10 s/tah) na 7 kol  ve 4 kategoriích - dívky, ml. žáci, žáci a st. žáci. 5 kol proběhlo v pondělí a zbylá dvě kola v úterý ráno. Je zajímavé, že 12 medailí si rozebralo 12 ze 14 krajů, žádný kraj neměl dvě medaile. Královéhradecká výprava byla nejúspěšnější, když Lada Zelbová přišla o zlato až v posledním kole a skončila na 2. místě. Chlapcům se dařilo a všichni bojovali o medaile až do posledního kola, ale olympiáda se dá označit za "bramborovou", všichni skončili na krásném, ale nemedailovém 4. místě. Jako rozhodčí jsme během těchto turnajů nemuseli řešit prakticky nic - v prvním kole byl problém s několika hodinami, během turnaje jsme prakticky jen zapisovali výsledky jednotlivých partií. Jen v nejmladší kategorii se jeden z hráčů pokoušel proměnit věžového pěšce s falešným střelcem.

Ve středu proběhla soutěž v řešení diagramů s výzvou mat 2. tahem. Z 56 hráčů se účastnilo 54 hráčů, dokonce i někteří vedoucí výprav si zkusili soutěž. Všech 24 diagramů základní části sestavil mezinárodní mistr v kompozičním šachu pan Vasil Markovcij z Hronova. Každý z účastníků vyřešil alespoň 3 diagramy a vítěz měl 22 z 24 diagramů dobře. V nadstavbové části jsme zobrazovali na plátně diagramy a nejlepší osmička ze základní části se utkala po dvojicích ve vyřazovací části.

Ve čtvrtek byl na programu turnaj družstev v bleskovém šachu systémem každý s každým. Za neuvěřitelných 200 minut bylo odehráno 13 kol tempem 3 min +2s/tah. Dlouho byla ve vedení reprezentace Olomouckého kraje, ale její zaváhání v posledních kolech dovolilo proklouznout reprezentaci Královéhradeckého kraje celkové 1. místo v této divácky atraktivní soutěži. Pro rozhodčí byl tento turnaj nejnáročnější - docházelo k nemožným tahům a jiným nesprávnostem, tak přidávání jedné minuty na hodinách jsme si užili do sytosti.
Do sálu, během turnajů a soutěží, zavítali sportovci i z ostatních sportů, kteří chodili fandit svým kamarádům. Přítomná byla také spousta fotografů, televizních štábů a osobností, např. Andrea Verešová, Ondra Bank, který řešil lyžaře v kavárně před hrací místností. Na webu ŠSČR je sousta článků a odkazů na videa s komentováním průběhu šachových turnajů, rozhovory s účastníky a osobnostmi je ke zhlédnutí také na youtube. Po řešitelské soutěži došlo k jednomu nenápadnému, ale v dnešní době velmi důležitému momentu. Timofey, reprezentant Olomouckého kraje, přišel za panem Markovcijem, aby si popovídal o panu Tkačenkovi z Oděsy (výborný praktický i kompoziční hráč a trenér mládeže), ke kterému Timofey chodil do šachového kroužku a který mu dal základy šachové hry. Je skvělé, že se tito dva lidé potkali u společné záliby a mohli na chvíli zapomenout co se v Oděse a nejen tam právě děje.
Foto a video: Náchod, pořadatelé
Články: KHŠS, ŠSČR