Oddílový přebor mládeže zná své vítěze

Začátkem roku 2023 v sobotu 7. 1. jsme v Jaroměři Josefově uspořádali oddílový přebor mládeže hraný jako turnaj “O Krále a královnu DDM Klíč“. Soutěžilo se v 9 kolech rapid tempem 2 x 10 minut na partii. Cestu za šachovnici si našlo 23 mladých šachistů a šachistek TJ Jiskra Jaroměř a z kroužků v Jaroměři, Velichovkách, České Skalice, Polici n/Metují, Nového Města n/Metují a z individuálních tréninků. Nejmladšímu účastníkovi bylo 5 a nejstaršímu 17 let. Všichni hráli společně, ale vyhlašovali jsme kategorie mladší (nar. 2012 a ml) a starší (nar. 2011 a st.). Já ('Petr Staněk) jsem byl v roli rozhodčího a pořadatele. O bezproblémový chod turnaje, prezenci, ceny a diplomy se starala Andrea Matoušová, medaile tiskl na 3D tiskárně Jaroslav Žakech a pomáhal další rozhodčí Mirek Halamka. Na vítěze čekal pohár, na první tři v obou kategoriích diplomy a medaile. Věcné ceny si odnesli všichni účastníci.
První místo získal suverénní hrou Martin Paar 8b/9, když porazil všechny své konkurenty a překvapil ho až Šimon Krása v posledním kole. Druhou příčku s 7,5b/9 vybojoval Přemek Řezníček a třetí místo obsadil Tonda Korityák ml. se 7b, který se za šachovnici vrátil více než po roce. 4. místo uhrála Šárka Marxová se 6,5b. Na 5. příčku se vyhoupl Šimon Krása s 6 body, když v posledním kole porazil vítěze turnaje. Celkově 6. skončil Lukáš Minář, nejlepší z 5 bodových a také s nejlepším pomocným hodnocením (měl nejtěžší soupeře). 7. příčku vybojoval Kryštof Janás s 5 body, který si zároveň odnesl medaili za první místo v kategorii mladších. 8. v pořadí skončil Martin Petružálek 5b/9, kterému se dařilo v úvodu a v závěru turnaje. 9. místo obsadil Adam Bém s 5b z kroužku ve Velichovkách. Zároveň vybojoval druhou stříbrnou příčku v kategorii mladších žáků. 10. příčku a třetí místo mezi mladšími obsadil Matyáš Horník také s 5 body. Skvěle hráli i další hráči v pořadí Hynek Halenár, Martin Šubrt, Eduard Heran všichni se 4,5b/9, ale pochválit musím všech 23 účastníků.
Všichni nemůžou zvítězit, ale mohou sehrát pěkné partie. Super, že žáci přemýšleli nad tahy, bavili se šachovou hrou, což je důležitější než nějaké body, a i ti nejmenší často dokázali vymyslet nějakou léčku nebo kombinaci. Bylo skvělé, že bojovali až do posledního tahu a poslední sekundy na hodinách. Pro některé začátečníky to byl první nebo druhý turnaj v životě. Akce měla skvělou šachovou atmosféru a proběhla, díky vzornému chování dětí, bez problémů. Děkuji přítomným rodičům, že dětem dodávali podporu, protože pro děti sehrát turnaj, soustředit se na 9 partií, přežít v každé z nich plno zvratů a navíc něco vymyslet, nejlépe dát soupeři mat, je dost náročná záležitost. Při vyhlašování bylo v hrací místnosti přes 40 hráčů, rodičů, diváků atd. Děkuji také DDM Klíč za poskytnutí hrací místnosti, zapůjčení šachových souprav a hodin a zajištění většiny cen. Dětem se turnaj líbil, měli plno šachových zážitků a doufám, se s většinou potkám na další šachové akci.