ZŠ Velichovky žijí šachem

Tadeáš Dostál je přeborník ZŠ Velichovky
Už od okresního kola školních družstev na SOA Náchod, kde žáci ZŠ Velichovky obsadili 2. příčku a vybojovali postup do kraje, to na této vesnické škole (1.-5. třída) žije šachem. Do šachového kroužku chodí děti ze všech tříd. Kroužek tu úspěšně funguje již několik let. O přestávkách najdeme v každé třídě několik šachovnic, kde se žáci utkávají na černobílých polích. Ve družině mají nástěnnou šachovnici, šachové hodiny a každou středu probíhá v jedné ze tříd šachový trénink, který vede Ing. Andrea Matoušová z DDM Klíč. Díky její práci je škola plná nadšených mladých šachistů a šachistek.
Za podpory paní ředitelky Mgr. Hany Pekárkové jsme se společně s Andreou v úterý odpoledne 17. 5. rozhodli uspořádat školní turnaj Přebor ZŠ Velichovky. Ceny do turnaje věnoval DDM Klíč. Hrálo se po vyučování na pět kol tempem 2x10 minut na partii. K mému překvapení se přihlásilo 24 zájemců, víc než polovina školy.
Turnaj systémem start cíl se ziskem 5 bodů vyhrál Tadeáš Dostál, který se stal přeborníkem pro rok 2022. Na dalších místech to už bylo vyrovnané. Druhé místo obsadil Mikuláš Šubrt, třetí skončil Adam Bém a čtvrtou příčku vybojoval Tadeáš Bartoň (všichni 4. body). V těsném závěsu skončil pátý Martin Šubrt 3,5 bodu, šestý Hynek Halenár, sedmé místo obsadil Dominik Dvorský (všichni 3 body). Stejný bodový zisk 3b měli měla také Magdaléna Petirová, nejlepší dívka, David Míl, Dalibor Sova, Václav Rejchrt a Matěj Verner. Druhá a třetí nejlepší dívka byly Ema Pultarová a Aneta Hoffmanová. Pochvalu ale zaslouží všichni zúčastnění. Děti byli z turnaje nadšené. Před každým kolem dostali minilekci na téma šachové hodiny, rocháda, dotčeno-taženo, vývin figur a šustrmat. Nejlepší pětice si odnesla diplomy, drobné ceny byly pro všechny. Většina účastníků chce příští rok chodit do šachového kroužku.
Další foto z turnaje: moje, DDM Klíč, škola