Den otevřených dveří nové šachové klubovny

V sobotu dne 9. října 2021 se v Jaroměři v nové šachové klubovně konal Den otevřených dveří. Společně jsme tak oslavili zahájení nové éry šachového oddílu Jiskra Jaroměř, jehož obnovená historie začala již roku 1973.
Zúčastnili se jak aktivní členové oddílu, šachisté ve "výslužbě", tak i nový zájemci o tuto královskou hru. Hlavně starší členové oddílu dokazují, že šachy, na rozdíl od jiných sportů, můžete hrát skutečně celý život. Mohou Vám přinášet radost i udržovat Vaši mentální kondici a hlavně s šachy nikdy nejste sami. Vždy najdete nějakého parťáka na hru, ať už nad šachovnicí nebo online.
V průběhu akce byla možnost hrát klasické šachy - někteří z hráčů předvedli i několik bleskových partií a byly představeny i různé varianty šachu: Fischerovi šachy, Hasami Shogi, Bughouse neboli "holanďany" i "České šachy". Ty vznikly teprve v roce 2019 a přímo v Jaroměři.
V této variantě šachu při této příležitosti byla odehrána i úplně první simultánka, s výsledkem 6:2 ve prospěch autora hry.
Účastníci akce se také dozvěděli zajímavé informace související s šachy. Možná i Vás překvapí informace, že v šachu je velmi důležitá také fyzická kondice. Ano, každý hráč šachu byl měl provozovat doplňkový sport nebo nějakou fyzickou aktivitu, přiměřenou jeho věku. Někteří hráči ve středním nebo vyšším věku, šachy doplňují např. cvičením Taj-či, plaváním nebo chůzí, kdežto mladší aktivní hráči fotbalem, stolním tenisem, basketbalem nebo dalšími sporty. Fyzická kondice je totiž pro šachisty velmi důležitá, hlavně pro náročnější dlouhé partie nebo turnaje. Další z informací, kterou se účastníci dozvěděli, je důležitost zdravé a vyvážené stravy, což samozřejmě platí nejen pro šachisty.

Všichni účastníci na této akci poznali, že šachy mají i zábavnější a nenáročnou formu a prožili zábavné a pohodové dopoledne. Přijďte i Vy poznat, jak se v Jaroměři hrají šachy. Mezi naše řady uvítáme hráče jakéhokoliv věku!
 
 
Petr Doubek