19. ročník Memoriálu Ing. Václava Vomáčky

O pohár starosty města Jaroměře
V neděli 3. 10. 2021 se v DDM Klíč v Jaroměři Josefově uskutečnil již 19. ročník tradičního oblíbeného turnaje pro děti a mládež v rapid šachu. Za šachovnicí se utkalo ve dvou turnajích 36 účastníků ve věku od 7 do 18 let. Nejpočetnější zastoupení měl pořádající TJ Jiskra Jaroměř, nejvzdálenější účastníci přijeli z oddílů TJ Kobylisy Praha a Zikuda Turnov. Oba turnaje se hrály na 9 kol tempem 2 x 15 minut na partii se zápočtem na rapid LOK. Celkem se vyhlašovalo pět kategorií, rozdalo se 13 pohárů a cen bylo víc než účastníků. K dispozici bylo po celou dobu občerstvení a otevřená tělocvična.

Hlavního A turnaje, kde si mohou zahrát často začínající a méně zkušení šachisté se zúčastnilo 23 žáků. Na 64 polích často platilo: „v partii vyhrál ten, kdo udělal chybu jako předposlední.“ Z turnaje se vyhlašovali dvě kategorie: V nejmladších (2012 a ml.) vyhrál suverénně celkový vítěz A turnaje Štěpán Kroulík z Regionu Panda s 8,5b. Štěpán, ačkoli jeden z nejmladších účastníků turnaje, přehrával soupeře o třídu a první místo obsadil zcela zaslouženě. Druhý skončil Vítězslav Vlček z TJ Náchod 6,5b a třetí místo uhrál Vojtěch Dvořák, další hráč Regionu Panda, s 5b. V kategorii mladších (2011 - 2008) vyhrál zlato David Lesák (TJ Jiskra Jaroměř) se ziskem 7b. Druhé místo vybojoval Václav Táborský (Zikuda Turnov) 6,5b a bronzovou příčku obsadil Milan Dvořák (Region Panda) s 6b.
Turnaje B, kde nastupují starší a zkušenější mládežníci (2002 a ml.), se zúčastnilo 13 šachistů a šachistek. V obtížné konkurenci zvítězil Adam Holda se ziskem 8,5b. Druhou příčku obsadil Pavel Friedrich 7b. Oba hráči hájí barvy domácího oddílu z TJ Jiskra Jaroměř. Třetí příčku obsadil s 6,5b Daniel Jodas ze Zikuda Turnov.
Napříč turnaji se vyhlašovala kategorie dívek. Nejlepší dívkou se v konkurenci 13 děvčat stala Ellen Lukášková (ŠŠPM Lipky HK) 5,5b, druhá skončila Kateřina Šmejdová (TJ Náchod) 5b a pohár za třetí místo získala Aneta Táborská (Zikuda Turnov) 5b. V turnaji se ukázalo, že šachy hrají holky stejně dobře jako kluci.
Vrcholem bylo vyhlášení titulu Superhvězda 2021. „Na dálku“ se o prvenství až do závěrečného kola přetahovali Adam Holda a Štěpán Kroulík. Nakonec si při stejném bodovém zisku 8,5b odvezl titul superhvězda do Rychnova n/K mladší z nich, Štěpán Kroulík. Na rok získal z rukou Josefa Horáčka, starosty města Jaroměře, velký putovní pohár.

Musím zmínit také desítku mladých šachistek a šachistů, kteří úspěšně reprezentovali pořádající oddíl TJ Jiskra Jaroměř. V A turnaji vybojoval 2. příčku a vítězství ve své kategorii David Lesák s výkonem 1384 a ziskem 7b. David dokázal skvěle využívat chyb soupeřů. Porazil mj. Honzu Snopka, Milana Dvořáka (oba Region Panda), Kateřinu Šmejdovou (TJ Náchod) a dokonce nasazenou jedničku Václava Táborského (Zikuda Turnov). Gratulujeme! Turnaj se povedl také dalším mladým nadějím. 4,5 bodů a výkon 1129 uhrála Eva Archlebová. Úspěšná byla také se 4b, její sestra Iva Archlebová. Obě v turnaji předvedly bojovný výkon a musím pochválit, že patřily k nejdéle přemýšlejícím z celého turnaje. Na svém prvním turnaji v životě získal Martin Petružálek 3 body. Nesmíme zapomenout na statečně bojující Evu Halamkovou, která získala 2b. Pěkně porazila v 7. kole nejvzdálenějšího účastníka Frantu Jankovského z pražských Kobylis. První příčky B turnaje starších ovládli domácí šachisté. V turnaji dominoval a zlatý pohár získal Adam Holda s 8,5b a výkonem 1800, když ztratil jedinou půlku s oddílovým spoluhráčem Pavlem Friedrichem. Ten skončil s výkonem 1564 na stříbrné příčce se 7b. Oběma blahopřejeme k super výkonu! Pěkný turnaj sehrál Přemek Řezníček, když se umístil na 6. příčce s 5b. 4 body uhrála Šárka Marxová. I přesto, že měla v závěru turnaje smůlu na těžký los v podobě dvojce nejvýše nasazených soupeřů a již jistého vítěze turnaje, dokázala s nimi držet krok a ukořistila alespoň bod. Neztratila se ani Vendula Jarešová se 2 b, když zvítězila s Jáchymem Andresem z TJ Náchod. Příště počítám s početnější účastí domácích hráčů!

První tři vítězové v každé kategorii získali poháry a diplomy. Věcné ceny (deskové a karetní hry, šachové knihy, čokolády, bonboniéry) a pamětní listy turnaje obdrželi všichni účastníci. Poděkovat bych chtěl sponzorům: Městu Jaroměř, DDM Klíč, ŠO TJ Jiskra Jaroměř. Turnaj proběhl v přátelském duch fair play, na čemž mají největší zásluhu samotní mladí šachisté. Velký dík zaslouží hlavní rozhodčí Milan Borůvka a pořadatelé Vratislav Jecha, Antonín Korityák st., Andrea Matoušová, Pavel Friedrich, Adam Holda a Miroslav Martinovský. Turnaj se podle zúčastněných hráčů, dospělých diváků a přítomných rodičů povedl a určitě všechny rádi znovu uvidíme na příštím jubilejním 20. ročníku v již tradičním termínu na jaře 2022 opět v DDM Klíč v Jaroměři.

Články: Panda